Pobjeda republikanaca na izborima za Kongres i Senat američkog parlamenta, tj. Gornji i Donji dom parlamenta mogla bi značiti i promjenu američke vanjske politike prema Bliskom Istoku.
U prvom redu to bi moglo pojačati pritisak na rušenje Assadovog režima u Siriji i bombardiranje Damaska, a posebno ako Vijeće Oružanih Službi u Senatu preuzme senator „jastreb“ John McCain.
Prošle godine je predsjednik Obama postigao dogovor s Rusijom oko eliminacije sirijskog kemijskog oružja i obustavio već pripremljene napade na Siriju.
Za razliku od Obame, moćni McCain je do sada više puta jasno rekao da podržava vojnu intervenciju Sjedinjenih Država u Ukrajini, Siriji i Iraku.
McCain je također kritizirao Obaminu politiku prema Rusiji, a Vladimira Putina je optužio da vlada „represijom, nasiljem i korupcijom“.
No, javlja se i novost: predsjednik Obama ima sada i protivnike unutar vlastite administracije, u ministru obrane Chucku Hagelu koji je poslao predsjednikovoj savjetnici za nacionalnu sigurnost memorandum na dvije stranice o neslaganju sa predsjednikovom politikom prema Siriji.
Ne treba ni napominjati vrlo jak vojno-industrijski lobi u USA koji bi mogao imati itekako koristi od zahuktavanja sukoba na Bliskom istoku i aktivnijem uključivanju USA.
U cijeloj priči vrlo važan faktor je i saveznik Sirije: Rusija i predsjednik Putin koji je prije godinu dana u rujnu 2013 g. poručio da bi napad na Siriju mogao značiti i proširenje sukoba izvan granica države.
U preslagivanju kockica svih vrsta na Bliskom istoku, dani koji dolaze će sigurno početi davati odgovor na mnoga pitanja.