Site icon narod.hr

Drugi čovjek američkog pravosuđa tvrdi da nije predlagao prisluškivanje Donalda Trumpa u Ovalnom uredu

Foto: fah, wikimedia commons Fotomontaža: narod.hr

Prema The New York Timesu, drugi čovjek američkog pravosuđa Rod Rosenstein je u proljeće 2017., nedugo nakon što je američki predsjednik smijenio šefa FBI, Jamesa Comeya, pred svjedocima rekao da bi trebalo prijaviti predsjednika SAD-a Donalda Trumpa zbog kaosa koji vlada u Bijeloj kući.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Članak The New York Timesa dolazi nekoliko dana nakon što je predsjednik Trump naredio deklasifikaciju dodatnu dokumentaciju povezanu s istragom o mogućem miješanju Rusije u američke izbore.

Među dokumentima za koje je Trump naredio ministarstvu i čelniku državne obavještajne službe da objave su 20 dodatnih stranica FBI-jevih naloga za nadzor povezanih s njegovim bivšim savjetnikom iz kampanje Carterom Pageom.

Trump konačno povukao potez: Naredio deklasifikaciju svih dokumenata vezanih uz nezakonito prisluškivanje

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rosenstein je oštro u petak zanijekao da je 2017. razgovarao o mogućnosti uklanjanja predsjednika Donalda Trumpa s vlasti zbog nesposobnosti vladanja, kao što piše The New York Times.

List se poziva na više anonimnih izvora, ili izravno informiranih o tim razgovorima ili onih koji su vidjeli bilješke agenata FBI.

Jedan od autora tih bilješki, bivši privremeni direktor federalne policije Andrew McCabe nije u petak demantirao njihov sadržaj. “Nije mu poznato kako je jedan novinar mogao doći do tih bilješki”, napisao je njegov odvjetnik Michael R. Bromowich u priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zanimljivo, Andrew McCabe, bivši zamjenik direktora FBI-ja Jamesa Comeya otpušten je iz službe nakon što se pokazalo kako je potpisao jedan od naloga za prisluškivanjem Trumpa koji se ne smatraju pravovaljanim.

Clinton u problemima: Bivši zamjenik direktora FBI-a McCabe dogovara imunitet u zamjenu za svjedočenje?

Rod Rosenstein nadgleda istragu specijalnog tužitelja Roberta Muellera o sumnjama u urotu između ekipe za kampanju Donalda Trumpa 2016. i Kremlja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Želim biti jasan: na temelju moji osobnih razgovora s predsjednikom, ne postoji nikakav temelj za pozivanje na 25. amandman američkog ustava koji omogućuje uklanjanje predsjednika na vlasti ako njegova vlada i Kongres drže da nije sposoban vladati, napisao je Rosenstein u priopćenju.

Nadalje, izvor iz Ministarstva pravosuđa tvrdi kako je Rosenstein bio sarkastičan kada je predložio tajno prisluškivanje Donalda Trumpa u Ovalnom uredu.

“Članak The New York Timesa je netočan i nekorektan”, naveo je i upozorio na “anonimne izvore koji su očigledno pristrani i neskloni ministarstvu”.

Prema The New York Timesu, Rod Rosenstein je u proljeće 2017., nedugo nakon što je američki predsjednik smijenio šefa FBI, Jamesa Comeya, pred svjedocima rekao da bi trebalo prijaviti Donalda Trumpa zbog kaosa koji vlada u Bijeloj kući.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

On je tada navodno uvjeravao druge članove kabineta da pokrenu proceduru smjene predsjednika, koja nije nikada bila upotrijebljena u Sjedinjenim Državama, a predviđena je 25. amandmanom.

Niti jedan prijedlog Rosensteina nije urodio plodom, istaknuo je New York Times.

Novinar je napisao da nije znao do koje mjere Rosenstein bio spreman voditi tu proceduru. Rekao je McCabeu da bi mogao uvjeriti ministra pravosuđa Jeffa Sessionsa i Johna Kellyja, tadašnjeg ministra domovinske sigurnosti da mu se pridruže.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version