Site icon narod.hr

DSHV pozdravio ekonomski napredak Srbije u eurointegracijama no ukazuje na izostanak suočavanja s prošlošću

Foto: Fah

Demokratski savez Hrvata u Vojvodini (DSHV) pozdravio je u subotu što je Srbija dobila dobre ocjene Europskog parlamenta (EP) za napredak u ekonomskim reformama, ali istodobno žali što u Srbiji izostaju procesi suočavanja s prošlošću, na što je ukazano i u rezoluciji EP usvojenoj u četvrtak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zastupnici EP-a usvojili su u Bruxellesu rezoluciju u kojoj se ocjenjuje da je Srbija ostvarila napredak u ekonomskim reformama, ali da je od ključnog značaja da se u reformama pravosuđa, suzbijanju korupcije i slobodi medija ostvare opipljivi rezultati.

„Za DSHV je od iznimne važnosti što su ovoga puta europski zastupnici više pozornosti s ekonomskih reformi usmjerili ka ključnim područjima ljudskih prava i sloboda“, naveo je u priopćenju za javnost predsjednik stranke Tomislav Žigmanov.

Dodao je da „politike suočavanja s prošlošću u Republici Srbiji još uvijek izazivaju stanovite kontroverze, premda društvo koje se nalazi na putu europskih integracija nikako ne bi smjelo po tome pitanju biti polarizirano“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po njemu, za Hrvate u Vojvodini ovo je pitanje od velike važnosti, jer su pripadnici hrvatske zajednice u Republici Srbiji tijekom 90-ih godina prošloga stoljeća bili objekti etnički motiviranog nasilja – nad njezinim članovima počinjeni su brojni zločini, koji još uvijek nisu u cjelini procesuirani i rasvijetljeni.

„Napominjemo da se hrvatska zajednica u Srbiji i dalje suočava s određenim brojem problema, kao što su isključenost iz procesa donošenja odluka na svim razinama, neintegriranost u društvo, podzastupljenost u javnom sektoru, miješanje države u identitetska pitanja, velika raširenost negativnih stereotipa spram Hrvata, prijepori u ostvarivanju manjinskih prava, što su izazovi koji više desetljeća čekaju na odgovarajuće rješavanje“, naveo je Žigmanov.

On na kraju podsjeća da je ostvarivanje prava nacionalnih manjina i unaprjeđenje njihovoga društvenog položaja jedan od ključnih preduvjeta za članstvo u Europskoj uniji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version