Dvadesetak mladih nogometaša omladinskog pogona nogometnog kluba Segesta iz Siska u ovom trenutku su u Sjevernoj Koreji. Riječ je o pionirskom i mlađem uzrastu nogometnog kluba starosti do 15 godina, piše N1
Prema priopćenju iz samog nogometnog kluba Segesta ekipa je otišla na nogometni turnir na kojem predstavljaju Europu, a u Sjevernoj Koreji na turniru su i mlade ekipa iz Uzbekistana, Kine, Sjeverne i Južne Koreje te Brazila. Odluka o odlasku u Sjevernu Koreju, kažu iz kluba, nije bila laka.
Originalno na turnir je pozvan NK Osijek koji je odustao od odlaska, no Segesta je, kao zamjena, ipak odlučila otići u Sjevernu Koreju i to kako tvrde nakon što su na to pristali roditelji djece nogometaša. Nogometni turnir trebao bi započeti danas, a povratak mlade ekipe iz Sjeverne Koreje predviđen je 26. kolovoza. No, pitanje je hoće li se turnir zaista i održati, i to zbog stanja u samoj Sjevernoj Koreji.
Južna Koreja objavila je u četvrtak da je ispalila desetke granata na Sjevernu Koreju, nakon što je Sjeverna Koreja pucala prema južnokorejskim zvučnicima iz kojih se posljednjih dana emitiraju propagandne poruke protiv Pjongjanga.
Nedugo potom “Kim Jong-Un je naredio vrhovnom zapovjedniku Korejske narodne vojske da od petka u 10 sati po srednjoeuropskom vremenu (17.00 sati po mjesnom) mješovite postrojbe na granici budu u stanju pripravnosti kako bi bile potpuno spremne za borbu i za izvođenje iznenadnih operacija”, javlja KCNA a prenosi AFP.
I dok hrvatsko Ministarstvo vanjskih poslova poziva građane da ne putuju u Sjevernu Koreju ako nije nužno, sisački dječaci svakodnevno se, svojevrsnim dnevnikom, mailovima, jednom dnevno jave u klub.
Hrvatsko Ministarstvo vanjskih poslova upozorava:
‘Preporučuje se izbjegavati sva putovanja koja nisu nužna. Kazne zbog svjesnog ili nesvjesnog posjedovanja materijala koja su u suprotnosti sa zakonima DNR Koreje su stroge. Posebno obratite pažnju da u DNR Koreju ne unosite što službenici DNR Koreje mogu smatrati religioznim, pornografskim ili političkim materijalima.
Bilo kakvo nepoštivanje, uključujući i šale, na račun sadašnjeg ili bivšeg vodstva ili njihovih obitelji je kazneno djelo.
Stranci su pod prismotrom, te su moguće pretrage prtljage u hotelskim sobama, te nadzor komunikacije.
Zabranjeno je fotografirati ceste, mostove, aerodrome, luke ili bilo što drugo osim unaprijed određenih turističkih odredišta, budući da se fotografiranje može smatrati špijuniranjem i može za posljedicu imati oduzimanje kamere i/ili zadržavanje. Potrebno je zatražiti dozvolu prije fotografiranja od službenika, vojnika ili ostalih osoba. DNRK vodiči mogu dati dozvolu za fotografiranje. Pokušaje nedozvoljenih razgovora s državljanima DNRK sigurnosni službenici mogu smatrati špijuniranjem.’, navodi se u priopćenju MVPEI-ja.
Tekst se nastavlja ispod oglasa