Site icon narod.hr

Dvije Koreje streme denuklearizaciji i službenom proglašenju mira

Foto: fah

Sjeverna i Južna Koreja usuglasile su se u petak da će im zajednički cilj biti potpuna denuklearizacija Korejskog poluotoka i proglašenje službenog kraja Korejskog rata iz 1950-ih godina, javljaju agencije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sjevernokorejski čelnik Kim Jong Un i južnokorejski predsjednik Moon Jae In usuglasili su se na povijesnom sastanku na vrhu u petak da će stremiti ostvarenju niza povijesnih ciljeva, uključujući denuklearizaciju Korejskog poluotoka i službeni završetak rata.

“Počelo je novo doba mira”, rekao je Kim na kraju dana nabijenog simbolikom.

“Nema razloga da ratujemo – jedna smo nacija. Isti smo narod, jedna krv. To se ne može razdvojiti”, nastavio je Sjevernokorejac u izjavi na kraju summita u demilitariziranoj zoni na granici dviju Koreja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U zajedničkoj deklaraciji objavljenoj nakon sastanka kaže se i da će dvije Koreje nastojati dogovoriti i službeni završetak Korejskog rata.

Korejski rat završio je 1953. primirjem, a ne mirovnim ugovorom.

Pregovori o završetku rata mogli bi biti četverostrani, uz uključenje Kine i Sjedinjenih Država, navodi se.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pošto je ovaj summit tehnički održan u Južnoj Koreji, iako samo nekoliko metara u dubini njezina teritorija, južnokorejski predsjednik će najesen posjetiti Pjongjang na ‘uzvratnom summitu’.

U deklaraciji se navodi i kako će dvije Koreje težiti rješenju emotivnog i bolnog pitanja obitelji razdvojenih ratom.

I sam predsjednik Moon, rođen 1953., dijete je sjevernokorejskih izbjeglica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dvije zemlje uspostavit će također i ured za vezu i prekinuti emitiranje propagandnih poruka na granici, navodi se u izjavi.

Prije kraja summita predsjednici dviju Koreja zajedno su posadili bor star 65 godina na vojnoj liniji razgraničenja.

Drvo koje živi još iz vremena Korejskog rata bit će simbol mira i napretka.

Sastanak u petak počeo je povijesnim Kimovim prelaskom granice, čime je postao prvi sjevernokorejski lider koji je stupio u Južnu Koreju od kraja rata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Moon je Kimovu odluku da prijeđe liniju razgraničenja nazvao “hrabrim simbolom mira”.

Nakon rukovanja na južnoj strani, dvojica su predsjednika, u očito spontanom trenutku, zajedno, držeći se za ruke, zakoračila na sjevernu stranu, ondje malo pozirali fotoreporterima i potom se ponovo vratili na Jug.

Korejski summit posljedica je Kimove diplomatske ofenzive pokrenute početkom godine, potpuno suprotne od njegova ponašanja prošle godine kada je nuklearnim pokusima dizao tenzije.

Sastanak dvojice korejskih predsjednika uvertira je u još neočekivaniji susret – Kima i američkog predsjednika Donalda Trumpa. Izgledi da taj sastanak bude uspješan rastu s uspjehom današnjeg susreta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version