Germaine Greer, ikona feminizma šokirala svijet: ‘Silovanje je najčešće samo ‘loš seks’!’

Foto: walnut whippet, commons.wikimedia.org

Australka Germaine Greer, spisateljica i ikona globalnog feminizma izazvala je burnu reakciju nedavnom izjavom da bi silovateljima trebalo tek istetovirati slovo „R“ na obrazu (engleski „Rapist“), umjesto da ih se šalje u zatvor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Greer je održala govor na festivalu Hay Literary. Tom prigodom izjavila je kako je većina silovanja zapravo „loš seks“ te da ne uključuju nikakve ozljede, prenosi Metro.

Iako je navodno i sama bila žrtva silovanja s 19 godina, 79-godišnja Greer je okupljenima rekla: „Govore nam da je to jedan od najokrutnijih zločina na svijetu – seru!“

„Većina silovanja su samo lijena, nemarna, bezosjećajna. Svaki put kad se muškarac prebaci preko svoje iscrpljene žene i inzistira na uživanju svog bračnog prava, on ju siluje. To nikad neće završiti na sudu.“ rekla je Greer okupljenima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Umjesto da silovanje smatramo spektakularno nasilnim zločinom, a neka silovanja jesu takva, gledajmo ga kao čin bez pristanka, odnosno, kao loš seks,“ tvrdi ona, dodavši da je to „seks gdje nema komunikacije, nježnosti i spominjanja ljubavi.“

Neki od sudionika festivala napustili su govor u ljutnji prije njegovog završetka. Drugi su Greer upitali kakva bi po njenom trebala biti kazna za silovanje.

Dvjesto sati društveno korisnog rada bilo bi dovoljno za mene,“ odgovorila je. „Predložila bih možda izradu male tetovaže, možda slovo ‘R’ na nečijoj ruci. Ustvari bih preferirala to na obrazu,“ zaključila je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Germaine Greer (29. siječnja 1939.), australska je spisateljica, poznata kao jedna od najvećih ikona modernog feminizma.

Rođena je i odrasla u Melbourneu, gdje je završila fakultet. Od početka 1970-ih živi u Londonu gdje je napisala i svoje najvažnije djelo »Ženski eunuh«. U njemu tvrdi da žene, žele li uistinu dosegnuti ravnopravnost, moraju radikalno odbaciti monogamiju, tradicijsku obitelj i druge institucije koje su muškarci, svjesno ili nesvjesno, ustanovili kako bi žene držali u podređenom položaju. S takvim i sličnim stavovima se feminizam počeo izjednačavati u popularnoj kulturi. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.