Site icon narod.hr

Godina dana zvjerstva Islamske države – rak koji se širi

Foto: fah

Uskoro će se navršiti godina dana od prvog javnog ubojstva koje je zgrozilo svijet. Bilo je to ubojstvo američkog novinara Jamesa Foleya. No, iako je američki predsjednik Obama rekao kako je Islamska država ‘rak koji treba zaustaviti’, rak Islamske države nastavio se širiti. Na Bliskom istoku i u Africi mnoge su ekstremističke islamističke grupe prisegnule vjernost Islamskoj državi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedna od tih grupacija je i egipatska islamistička koja je otela Tomislava Salopeka. Teroristička organizacija Ansar Beit al-Makdis je nakon prisege lojalnosti Islamskoj državi u studenom prošle godine promjenila ime u ‘Pokrajina Sinaj’.

Potvrdi li se vijest da su pripadnici Islamske države brutalno pogubili Tomislava Salopeka, bit će to njihovo deveto ubojstvo nekog zapadnog državljanina odsijecanjem glave. Evo podsjetnika na kronologiju brutalnih ubojstava.

Američki slobodni novinar James Foley nečovječno je ubijen 19. kolovoza 2014. u znak odmazde zbog američkih zračnih napada na militante Islamske države. Foley je otet u Siriji dvije godine prije dok je radio za bostonski portal GlobalPost. Islamska država objavila je gnusnu video snimku odrubljivanja Foleyjeve glave kao upozorenje Washingtonu da prekine napade, ali je predsjednik Barack Obama rekao da je ISIL “rak koji treba zaustaviti” i da će SAD nastaviti činiti ono što mora kako bi zaštitio svoje ljude. Obitelj Jamesa Foleyja osobno je nazvao papa Franjo kako bi im izrazio sućut.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na kraju snimke Foleyjeva ubojstva prikazan je drugi američki novinar Steven Sotloff, koji je radio za Time i Jerusalem Post i otet je u Siriji 2013. godine. “Život ovog američkog državljana, Obama, ovisi o tvojoj sljedećoj odluci”, kaže na snimci maskirani ubojica na engleskom jeziku s britanskim naglaskom. Taj će krvolok kasnije biti identificiran kao Jihadi John. Sotloff je ubijen 2. rujna po istom obrascu kao i Foley dva tjedna prije. Cijeli civilizirani svijet ponovo je bio zgrožen.

Iduća žrtva bio je britanski humanitarac David Haines koji je dekapitiran 13. rujna. Ubojstvo je snažno odjeknulo u Hrvatskoj jer je Haines bio sisački zet. U Hrvatsku je došao 2000. gdje je radio kao šef ureda njemačke humanitarne organizacije Arbeiter Samariter Bund u Petrinji i Kninu te poslije u Sisku. Ondje je upoznao i svoju drugu suprugu Draganu s kojom je osnovao zajedničku tvrtku u Sisku gdje je i imao prijavljeno prebivalište. Imaju četverogodišnju kćer. “To je odvratno i zastrašujuće ubojstvo nevinog humanitarca. To je čin čistog zla”, kazao je za ubojstvo britanski premijer David Cameron. Američki predsjednik Barack Obama snažno je osudio “barbarsko ubojstvo” britanskog državljanina Davida Hainesa poručivši “Sjedinjene Države večeras stoje rame uz rame sa svojim bliskim prijateljima i saveznicima u tuzi i odlučnosti”.

Džihadisti iz Alžira povezani s Islamskom državom u rujnu su brutalno pogubili otetog francuskog turista Hervea Gourdela zbog francuskih zračnih udara na IS u Iraku. Francuski predsjednik Francois Hollande vijest je primio na zasjedanju Opće skupštine UN-a. Gourdel je “ubijen kukavički, okrutno i sramotno”, rekao je francuski predsjednik, dodavši da će se zračni udari francuske vojske na džihadiste IS-a u Iraku nastaviti “dok bude potrebno”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iduće ubojstvo odsijecanjem glave džihadisti IS-a počinili su u listopadu. Žrtva je bio britanski humanitarac Alan Henning, koji je bio otet u Siriji godinu prije. On je bio četvrta žrtva Jihadija Johna, britanskog muslimana Mohammeda Emwazija. Njegova peta žrtva, ubijena istim načinom u studenome iste godine, postat će američki humanitarac Peter Kassig. To je bilo prvo ubojstvo kojem nije prethodila poruka zapadnim vladama pa se nagađalo da je Kassig prkoseći svojim krvnicima nije htio snimiti.

Posljednje zapadne žrtve IS-a bili japanski poduzetnik Haruna Yukawa i slobodni novinar Kenji Goto u siječnju ove godine. Islamisti u zamjenu za njihovo oslobađanje prvo tražili 200 milijuna dolara, a zatim i oslobađanje jedne zatočene džihadistice. “To je odvratan teroristički čin zbog kojeg sam jako ljut”, izjavio je tada premijer Shinzo Abe, vidno uzrujan. “Nikad nećemo oprostiti teroristima”, kazao je on. “Japan je odlučan preuzeti odgovornost unutar međunarodne zajednice u borbi protiv terorizma” i nastojanju da oni koji su za njega odgovorni “budu privedeni pred sud”.

To, međutim, nisu bila jedina zvjerska ubojstva džihadista IS-a. Jordanski pilot Muath al-Kasasbeh koji je sudjelovao u zračnim napadima na Siriju, gdje je i oboren, živ je spaljen. To je izazvalo bijes i zgražanje u Jordanu i islamskom svijetu. Al-Azhar, jedna od najuglednijih institucija sunitskog islama sa sjedištem u Egiptu, IS je nazvala sotonskom organizacijom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Surovi džihadisti objavili su i fotografije masovnih pokolja egipatskih kopta i etiopskih kršćana.

Javno su objavljena i pogubljenja nekolicine zarobljenih sirijskih i kurdskih vojnika koji su se borili protiv Islamske države.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version