Hercegovačko-neretvanska županija uvodi obrazovanje kroz rad

Hercegovačko-neretvanska županija sa sjedištem u Mostaru prva će u BiH uvesti tzv. dvostruki sustav obrazovanja kroz rad kakav imaju Njemačka, Švicarska i Austrija kako bi se mladi ljudi nakon završetka srednje škole mogli zaposliti, jer ih je gotovo polovicu nezaposleno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sustav dvostrukog obrazovanja predstavljen je danas na “Susretu gospodarstvenika” u Mostaru čiji su organizatori Predstavništvo njemačkog gospodarstva u BiH (AHK) i Gospodarska komora Grada Mostara. Riječ je o stručnoj izobrazbi mladih kroz rad u kompanijama za vrijeme obrazovanja u srednjim školama.

Zastupnik u njemačkom Bundestagu Josip Juratović rekao je da je bitno stvoriti zaokret u području ekonomije u BiH za što je ključna uloga političara.

“Treba stvoriti okvire da ekonomija može normalno funkcionirati. U BiH treba obaviti ima puno posla, a mnogo je mogućnosti za zaradu poduzetništva, ali i povećanja broja zaposlenih”, ocijenio je Juratović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po njegovim riječima u BiH vlada svojevrsni paradoks budući da gospodarstvu nedostaje kvalificiranih radnika, dok je istodobno po službenim podacima gotovo polovica nezaposlenih.

“Neprihvatljivo je da imamo 50 posto nezaposlenih a imamo nekvalificirane mlade ljude. Za promjene su potrebni svi akteri – od vlasti, obrazovnih institucija, poduzeća koji mogu stvoriti okvir za promjenu u obrazovanju”, rekao je Juratović.

Ministar obrazovanja HNŽ-a Zlatko Hadžiomerović izrazio je očekivanje da će ova županija biti lider u uvođenju novog sustava obrazovanja za što je potrebno donijeti zakon i prilagoditi obrazovni sustav. Rekao je da bi ovaj sustav mogao biti primijenjen u školama od školske godine 2015/16.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.