Hrvati politički djeluju i bore se za svoja prava i interese u Crnoj Gori

Marija Vučinović, ministrica bez portfelja u Vladi Crne Gore i predsjednica stranke Hrvatska građanska inicijativa (HGI) u razgovoru za  narod.hr je istaknula kako gledano s političke strane Hrvati u Crnoj Gori žive bolje nego prethodnih desetak godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Hrvati politički djeluju i bore se za svoja prava i interese“, istaknula je Vučinović te dodala kako Hrvati danas djeluju i preko politike i preko nacionalnih vijeća, nevladinih udruga i vrlo su aktivni, što je prije 15 godina ipak bio problem.

„Pogotovo da hrvatska manjina djeluje na način na koji djeluje, a ima nas manje od jedan posto u Crnoj Gori“, ocijenila je te dodala kako najviše Hrvata ima u Tivtu i Kotoru – na području Boke kotorske žive autohtoni Hrvati, Hrvati koji su dugi niz vjekova na tom području.

„Iz Tivta je krenula inicijativa o pokretanju političke stranke i djelujemo na lokalnoj razini u Tivtu i Kotoru, gdje ima i najveći broj Hrvata“, pojasnila je te dodala kako u Tivtu djeluju s četiri vijećnika, a u Kotoru s jednim.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na zadnjim izborima izašli smo na samostalnoj listi HGI

Objasnila je kako su na zadnjim izborima izašli sa samostalnom listom s državnog nivoa gdje su osvojili jedan mandat – samostalna lista Hrvatske građanske inicijative.

U prošlim mandatima, nakon osamostaljenja Crne Gore 2006. godine dobili su mogućnost koalicije na listu Demokratske partije socijalista te su na njihovoj listi  dobili jedno mjesto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Manjine su bile odlučujuće na referendumu u kojoj su odlučile o samostalnosti Crne Gore i bile su prevaga tomu“, napomenula je te dodala kako im je „na osnovi toga ponuđeno na koalicijskoj listi DPS-a jedno mjesto koje su iskoristili”.

„Preko tog mjesta izborili smo se da u novom zakonu o izboru vijećnika i zastupnika, s lokalne i državne razine, Hrvati imaju povlašten status jer nama bi trebalo za jedno zastupničko mjesto oko 7000 glasova, što je nemoguće“, istaknula je te dodala kako su se „u tom zakonu izborili da budu izuzetak – hrvatska manjina, kao autohtona s ovih područja, za dobiti jedno zastupničko mjesto  treba 0.35 posto izašlih birača, što je oko 1200 glasova“.

Objasnila je kako su na zadnjim parlamentarnim izborima izašli sa samostalnom listom, osvojili potreban broj glasova i danas u parlamentu imaju zastupnika ispred Hrvatske građanske inicijative, a dužnost ministricu u Vladi obnaša upravo ona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Mala stranka s velikim uspjehom, naši glasači su prepoznali rad naše stranke i na temelju toga daju nam svoje povjerenje, ali ne samo glasači već i mandatar koji sastavlja vladu“, napomenula je te dodala kako „imaju dobru komunikaciju s predstavnicima RH u Crnoj Gori, veleposlanicom u Podgorici, konzulom, a i s Uredom za Hrvate izvan RH koji je novoosnovan u RH“.

Problemi koje imamo moramo sami rješavati

Ocijenila je kako bi komunikacija s državnim vrhom mogla biti malo bolja.

„Mi smo financijski ograničeni, radimo sa sredstvima dobivenim na osnovi jednog zastupničkog mjesta i ta sredstva su mala da bismo si priuštili putovanja ili više kontakte“, istaknula je te dodala kako „jednom godišnje posjete  Zagreb gdje se svaki put sastanu  s članovima saborskog Odbora za Hrvate izvan RH, a i kontaktiraju s predstavnicima RH s najviše razine“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Moja parola je da problemi koje imamo moramo sami rješavati, no sigurna sam da bi predstavnici iz RH koji su zaduženi za Hrvate izvan RH mogli možda i malo više pomoći u rješavanju tih naših problema“, napomenula je te dodala kako je „najbolje da se sami oslonimo na svoje snage u rješavanju tih problema“.

„S razine komunikacije same ministrice u Vladi te zastupnice u parlamentu Crne Gore – najbolje se rješavaju naši problemi“, zaključila je Vučinović za narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.