Hrvati u Srbiji pozdravili usvajanje EU rezolucije o minimalnim standardima za manjine

Foto: HNV

Hrvatsko nacionalno vijeće (HNV) pozdravilo je u subotu Rezoluciju o minimalnim standardima za manjine EU-a, koju su u utorak usvojili zastupnici u Europskom parlamentu, jer drže kako će to „pridonijeti povećanju stupnja zaštite hrvatske manjine u Srbiji u sklopu njezinih pretpristupnih pregovora sa EU“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europarlamentarci su usvojili zaključak, bez zakonske snage, kojim pozivaju Europsku komisiju da započne izradu plana za uspostavu zajedničkih minimalnih standarda za zaštitu manjina koji bi uvažavao najbolje prakse u državama članicama EU, a temeljio bi se na načelu supsidijarnosti i proporcionalnosti, odnosno posebnosti država, prenijeli su mediji, i dodali kako bi plan trebao dovesti do zakonodavne direktive EU.

„Pozdravljamo inicijativu koja bi se prije svega trebala realizirati u zemljama zakašnjele tranzicije, kakva je Srbija, gdje se međunarodni sporazumi još nedovoljno poštuju i zbog čega hrvatska zajednica nije zadovoljna svojim položajem. Nadamo se da će Srbija kroz pretpristupni proces morati mijenjati određena zakonska rješenja, tako i određene prakse, te da će biti u obvezi implementirati ono što je s Hrvatskom kao članicom EU potpisano“, naveo je međunarodni tajnik HNV-a Baštovanović u izjavi hrvatskim medijima u Vojvodini.

Pojasnio je kako je riječ o Sporazumu o međusobnoj zaštiti hrvatske i srpske manjine u Srbiji i Hrvatskoj, u dijelu koji se odnosi na osiguravanje zastupljenosti predstavnika hrvatske zajednice u parlamentima i državnim tijelima Srbije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Stoga, mislim da je usvajanje Rezolucije o minimalnim standardima za manjine EU-a prvi, mali ali značajan korak na tome putu“, poručio je Baštovanović.

Različite države različito tretiraju manjinsko pitanje, dodao je, „i dok je Rumunjska kompletnu manjinsku tematiku riješila kroz Ustav, Srbija ima preko 50 zakona koji reguliraju manjinsko područje, i postoji jedna velika konfuzija u kojoj je čak i ljudima koji rade u tome sustavu teško se snaći, a kamoli prosječnom pripadniku manjinske zajednice“.

Rezoluciju je u Europskom parlamentu podržalo 10 hrvatskih europarlamentaraca, a samo je jedan bio protiv.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.