Huawei zaključio 2018. s dobiti većom za četvrtinu unatoč pritisku SAD-a

Foto: fah

Kineski telekomunikacijski div Huawei izvijestio je u petak da mu je neto dobit u 2018. poskočila 25 posto unatoč “vanjskim smetnjama” povezanim s američkom kampanjom fokusiranom na optužbe za špijunažu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neto dobit prošle je godine dosegnula 59,3 milijarde juana (8,8 milijardi dolara), stoji u priopćenju.

Ukupni su prihodi porasli 19,2 posto, na 721,2 milijarde juana (107 milijardi dolara).

U odjelu potrošačke elektronike prihodi su poskočili 45 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U ključnom odjelu telekomunikacijske infrastrukture smanjeni su pak 1,3 posto, nakon 2,5-postotnog rasta u 2017.

„U predstojećem razdoblju učinit ćemo sve što je u našoj moći da se otresemo vanjskih smetnji, poboljšamo upravljanje i ostvarimo napredak u ostvarivanju naših strateških ciljeva”, poručio je predsjedatelj izvršnog odbora Guo Ping.

Huawei je vodeći svjetski proizvođač opreme za novu 5G generaciju mobilnih mreža koja će pametnim telefonima osigurati gotovo trenutnu vezu ali je na zapadnim tržištima naišla na otpor zbog straha od mogućeg pristupa Pekinga važnoj infrastrukturi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Problem za tvrtku predstavlja i uhićenje financijske direktorice Meng Wanzho u prosincu 2018. u Kanadi. Meng je uhićena po nalogu SAD-a zbog optužbi da je kompanija zanemarila američke sankcije Iranu.

U odvojenom su slučaju dvije Huaweijeve podružnice ove godine optužene i za krađu poslovnih tajni američkog T-Mobilea

Prilikom predstavljanja poslovnih rezultata Ping je ponovio da Huawei ne predstavlja sigurnosni rizik, naglašavajući da mu je dominantni položaj na tržištu osigurao poziciju ključnog igrača u uspostavi mreža 5G širom svijeta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Uvjereni smo da će kompanije koje odluče surađivati s Huaweijem biti najkonkurentnije u 5G eri”, naglasio je čelnik kineske tvrtke.

“Zemlje koje odluče raditi s Huaweijem osigurat će prednost u sljedećem valu rasta na području digitalne ekonomije”, dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.