Humanitarna katastrofa među srednjoafričkim izbjeglicama

Trećina izbjegličkih obitelji u Srednjoafričkoj Republici izgubila je po jednog člana u nasilju u toj zemlji, navodi se u uznemirujućem izvješću Liječnika bez granica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema podacima te nevladine organizacije, od oko 4,5 milijuna Srednjoafrikanaca zbog nasilja je raseljeno njih 536.500.

Liječnici bez granica spominju katastrofalnu humanitarnu situaciju u Srednjoafričkoj Republici i u izbjegličkim logorima susjednih zemalja: Čadu, Kamerunu, Kongu i Demokratskoj Republici Kongo kamo je izbjegao dio stanovništva. Tako je oko 125.000 Srednjoafrikanaca je izbjeglo u Kamerun i 101.000 u Čad.

Centar za epidemiološka istraživanja Liječnika bez granica proveo je anketu o smrtnosti na uzorku od 3.449 srednjoafričkih obitelji (oko 25.000 osoba) izbjeglih u logor Sido na jugu Čada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rezultati pokazuju da je do 96 posto od ukupnog broja smrtnih slučajeva unutar tih obitelji uzrokovano nasiljem i većinom je riječ o muškarcima.

Putovanje tijekom odlaska u izbjeglištvo također se pokazalo fatalnim za velik broj izbjeglica jer su konvoji kojima bježe vrlo često meta različitih zasjeda, a dok se dokopaju granice često prođu tjedni pa i mjeseci. Osoblje Liječnika bez granica u Čadu opisuje “traumatizirane, iscrpljene izbjeglice u zabrinjavajuće neishranjenom stanju”. U Kamerunu je gotovo svako drugo dijete neishranjeno, dodaje NGO, koja poziva na dugoročno zbrinjavanje tih izbjeglica koje se ne namjeravaju vratiti u Srednjoafričku Republiku.

Na teritoriju te države u nekoliko enklava koje štite međunarodni vojnici živi oko 20.000 muslimana u lošim uvjetima u Banguiu, Carnotu i Berberati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U četvrtak francuski predsjednik Francois Hollande počine trodnevnu turneju po Africi. Predsjednik Liječnika bez granica Mego Terzian drži da francuski čelnik raspolaže političkim sredstvima pritiska na Čad da pojednostavi pristup i registraciju izbjeglica. Granica između Čada i Srednjoafričke Republike je više puta zatvarana posljednjih mjeseci.

Terzian je također istaknuo nedostatnu humanitarnu pomoć uz kašnjenja u plaćanju. Nakon što su u ožujku 2013. pobunjenici Selaka svrgnuli predsjednika Francoisa Bozizea, Srednjoafrička Republika proživljava krizu uz strašna međuvjerska nasilja, unatoč nazočnosti međunarodnih oružanih snaga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.