Inzko: Nacionalizam, korupcija i osporavanje Daytona koče put BiH prema EU

Foto: fah

Visoki međunarodni predstavnik u Bosni i Hercegovini Valentin Inzko susreo se u New Yorku s predsjednikom Opće skupštine Ujedinjenih naroda Miroslavom Lajčakom i pri tome upozorio kako učestala osporavanja odredbi daytonskog mirovnog sporazuma, nacionalizam i korupcija zaustavljaju put zemlje prema Europskoj uniji, priopćeno je u četvrtak iz Inzkova sarajevskog ureda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Napredak u ekonomskim i političkim reformama je značajno usporen, a nacionalizam, koji sije razdor, te učestala osporavanja mirovnog sporazuma i institucionalnog ustrojstva koje je taj sporazum uspostavio, prijete odvesti zemlju u pogrešnom smjeru,“ rekao je visoki predstavnik Inzko.

On je kazao kako su se lideri svih naroda u toj zemlji obvezali podržavati europske integracije te da će raditi na postizanju statusa zemlje kandidata za članstvo u EU što je prije moguće, no da to sada nije slučaj.

Inzko je tijekom susreta s Lajčakom, koji je također bio visoki međunarodni predstavnik za BiH, izrazio zabrinutost zbog nepoštivanja vladavine prava te upozorio na raširenu korupciju i nepotizam.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Zbog tih problema toliko mladih ljudi napušta BiH i traži bolji život negdje drugdje. Međunarodna zajednica treba se snažnije angažirati, posebno kada je u pitanju vladavina prava, a naročito u borbi protiv korupcije“, istaknuo je Inzko.

Visoki međunarodni predstavnik u BiH boravi u New Yorku gdje je ranije tijekom tjedna Vijeću sigurnosti UN-a podnio i redovito godišnje izvješće o stanju u BiH, u kojemu je upozorio na mogućnost izbijanja krize ukoliko se ne promijene odredbe Izbornog zakona, jer bi u tome slučaju provedba izbora sljedeće godine došla u pitanje. Također je upozorio i na osporavanja mirovnog sporazuma, a kao glavne krivce naveo predstavnike vlasti Republike Srpske i tamošnjeg predsjednika Milorada Dodika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.