Izbori u Srbiji – čudna odluka Republičke izborne komisije, a Vučić uvjerljivo vodi

Izbori
Foto: snimka zaslona, izvor: HRT, fotomontaža: Narod.hr

U Srbiji su se u nedjelju održali predsjednički, parlamentarni i lokalni izbori. Nešto više od 6,5 milijuna birača trebalo je odlučiti između osmero predsjedničkih kandidata i 19 izbornih listi koje su u utrci za 250 zastupničkih mandata u državnom parlamentu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U nedjelju navečer poslije 21 sat, kad su se već počeli brojati glasovi, Republička izborna komisija na press konferenciji objavila je:

“Republička izborna komisija će na osnovi člana 123 stav 5 Zakona o izboru narodnih poslanika sutra poslije 20 sati održati sjednicu na kojoj će utvrditi preliminarne rezultate izbora na osnovi rezultata sa biračkih mjesta koja budu obrađena do sutra u 20 sati odnosno u roku od 24 sata od zatvaranja biračkih mjesta.”

Takva odluka smatra se neobičnom jer su 2020. prve rezultate objavili isti dan u 23 sata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zasad je navodno prebrojen vrlo mali broj listića, a po njima Aleksandar Vučić uvjerljivo vodi.

Izbori
Foto: snimka zaslona, izvor: Republička izborna komsija Srbije
Izbori
Foto: snimka zaslona, izvor: Republička izborna komisija Srbije

Mnoštvo promatrača

Zbog pritužbi na nepoštene izborne uvjete, koje se iznose godinama, oporba je bojkotirala izbore 2020. godine.

> Na izbore u Srbiji izlaze srpski ultradesničari, monarhisti četničkog pokreta Draže Mihajlovića, a Šešelj podržava Vučića

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Uoči izbora u Srbiji, Tomislav Tomašević, Luka Korlaet i Danijela Dolenec snimili spot podrške beogradskoj lijevo-zelenoj koaliciji Moramo

> Lider Srpske desnice predao kandidaturu za predsjednika Srbije uz bakljadu i ruske zastave

Ove izbore pratilo je više od 4000 promatrača iz domaćih organizacija CRTA i CeSID, te delegacije Europskog parlamenta, OESS-ova Ureda za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR), kao i promatrači Europske mreže organizacija za praćenje izbora (ENEMO).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također i stranke su imale svoje promatrače.

Izlaznost

Birališta u Srbiji zatvorila su se u 20 sati, a prvi neslužbeni rezultati najavljeni su do 22 sata.

Republičko izborno povjerenstvo, po Zakonu o izborima, službene rezultate treba objaviti najkasnije 7. travnja u 20 sati.

U nedjelju do 14 sati glasalo je 31,56 % građa Srbije, od 6.502.307 ukupno upisanih birača, priopćeno je na konferenciji za novinare Republičke izborne komisije (RIK).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Do 19 sati izlaznost je bila 54,6%.

Niz nepravilnosti i fizički napadi

Tijekom dana zabilježen je niz nepravilnosti i dva fizička napada na članove oporbenih stranaka.

– Taj napad nije se dogodio na biračkom mjestu, ali sam dužan obavijestiti da je prijavljen još jedan napad na g. Jugovića u Čačku, on je inače zastupnik SNS-a, o svemu je obaviještena i policija, nadamo se da će državni organi kvalitetno odraditi svoj posao, rekao je predsjednik Republičke izborne komisije (RIK) Vladimir Dimitrijević.

Predstavnik Hrvata

Predstavnik vojvođanskih Hrvata Tomislav Žigmanov predvodi jednu od sedam manjinskih lista, te mora osvojiti najmanje 10.000 glasova da bi ušao u Skupštinu.

Tomislav Žigmanov je rekao za HRT:

“Kada su u pitanju institucije Republike Srbije hoćemo biti dio sustava, hoćemo da budemo pitani o stvarima koje se nas tiču, hoćemo da budemo tamo gdje se donose odluke. To je ono što imaju i pripadnici nacionalnih manjina u Republici Hrvatskoj. Istina, na jedan drugačiji način, putem zajamčenih mandata, no mi vjerujemo da ćemo i ovako, bez obzira što Srbija 17 godina ne primijenjuje taj institut moći osigurati ono što će nas činiti i dalje živima i relevantnima.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.