Izraelski predsjednik Reuven Rivlin prvi je šef svoje države koji je nazočio komemoraciji za desetke arapskih civila što su ih 1956. godine ubile izraelske snage i taj je pokolj osudio, ali nije se za njega ispričao.
Rivlin je kazao da isprika za pokolj u selu Kafr Kasim nije potrebna, jer je to učinio bivši predsjednik Shimon Peres 2007. kada je posjetio selo.
U jeku Sueske krize Izrael je 29. listopada 1956. očekivao da će se Jordan uključiti u rat na egipatskoj strani te je iz opreza naredio policijski sat u arapskim selima prema granici s Jordanom, a među njima bilo je i selo Kafr Kasim.
No mnogi seljani bili su na radu i nisu bili o tome obaviješteni. Izraelski pukovnik naredbu je protumačio tako da će biti smaknut svatko tko je prekrši te je naredio paljbu svome vodu i ubio 19 muškaraca, šest žena, 17 dječaka od 8 do 17 godina i šest djevojčica od 12 do 15 godina.
Lokalno stanovništvo navodi da je ubijeno 49 osoba, među njima i nerođeno dijete u ubijenoj ženi.
Izraelski kanal 2 opisao je pokolj kao jednu od najgorih “otvorenih rana” u povijesti židovsko-arapskih odnosa.
“Odvratno ubijanje” u selu Kafr Kasim “nevjerojatno je mračno poglavlje u odnosima između nas, Arapa i židova koji ovdje živimo”, rekao je Rivlin i dodao “država Izrael priznala je da je taj zločin bio počinjen ovdje i s pravom se za njega ispričala”.
“Naša je dužnost poučavati nove generacije o tom bolnom poglavlju”, rekao je.
Rivlin je zatim pozvao političke i duhovne vođe u arapskim selima u Izraelu da podignu svoj glas protiv nasilnih prosvjeda kao što je bacanje kamenja na Izraelce kao i protiv prošlotjednog napada Palestinca koji se zabio vozilom u gomilu i usmrtio tromjesečno dijete.
“Sudbina nam je da živimo zajedno – ili da se vječno borimo jedni protiv drugih”, rekao je Rivlin.
Seoski načelnik Adel Badir pozvao je na komemoraciji Rivlina neka “prizna pokolj” i “uđe u povijest”.
Rivlin, koji je naslijedio Shimona Peresa u lipnju, židovski je nacionalist i protivi se stvaranju neovisne palestinske države na Zapadnoj obali i u Gazi, ali je često izrazio simpatiju prema teškom stanju u kojem žive Palestinci.
Tekst se nastavlja ispod oglasa