Site icon narod.hr

Jacenjuk: za raketu na MH17 odgovorne ruske tajne službe

Ukrajinski premijer Arsenij Jacenjuk rekao je u utorak da su ruske tajne službe odgovorne za ispaljivanje rakete na malezijski zrakoplov MH17 srušen u srpnju 2015., i nema sumnje da su je ispalili “pijani separatisti”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međunarodni istražitelji predstavili su u utorak izvješće koje zaključuje da je Boeing 777 tvrtke Malaysia Airlines na liniji Amsterdam-Kuala Lumpur srušen 17. srpnja 2014. raketom BUK ispaljenom iz zone na istoku Ukrajine pod nadzorom proruskih pobunjenika.

“Ne dvojim nimalo u činjenicu da su ruske tajne službe isplanirane operaciju rušenja” putničkog zrakoplova, rekao je Jacenjuk pred vijećem ministara, prenosi agencija AFP.

Ukrajinski premijer to je rekao upravo u vrijeme kada su u Nizozemskoj stručnjaci predstavljali završno izvješće međunarodne istrage o padu zrakoplova.
Moskva odlučno odbacuje te optužbe i tvrdi da su ukrajinski vojnici odgovorni za tu nesreću s 298 poginulih, od kojih dvije trećine Nizozemaca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kijev pak tvrdi da je proveo “vlastitu tehničku istragu” katastrofe koje se rezultati manje više poklapaju s istragom zapadnih stručnjaka.

“Po našem mišljenju (ispaljivanje rakete) izvedeno je samo s teritorija koje nadziru ruski borci i nedvojbeno je da pijani separatisti nisu bili sposobni rukovati sustavom BUK, a to znači da su tim sustavom mogli rukovati samo prefesionalni ruski vojnici”, rekao je Jacenjuk.

Izvješće međunarodnih stručnjaka sadrži karte na kojima se može vidjeti nekoliko mjesta s kojih je mogla biti ispaljena raketa, sva u zoni pod nadzorom pobunjenika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

MH17: Ruski proizvođač raketa BUK odbio zaključke međunarodne istrage

Almaz-Antej, ruski proizvođač sustava za protuzračnu obranu BUK, čija je raketa pogodila zrakoplov na letu MH17 iznad istoka Ukrajine, osporio je u utorak zaključke međunarodne istrage koju je provela Nizozemska.

U istrazi koja je trajala 15 mjeseci, utvrđeno je da je zrakoplov Malaysije Airlinesa srušila raketa BUK ruske proizvodnje ispaljena s područja pod nadzorom proruskih pobunjenika, navodi se u zaključcima izvješća koje prenose mediji i obitelji žrtava nekoliko sati prije njegove službene objave.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ruski proizvođač je u utorak održao tiskovnu konferenciju na kojoj je iznio svoje vlastite zaključke pošto je izveo “pokus u stvarnim uvjetima” aktiviravši na tlu raketu BUK blizu pilotske kabine i dijelova trupa Iljušina koji više nije u uporabi.

Taj pokus “u cijelosti pobija nizozemsku inačicu u vezi s tipom upotrijebljene rakete i s mjestom s kojega je ispaljena”, rekao je novinarima izvršni direktor Almaz – Anteja, Jan Novikov.

Po riječima proizvođača koji je medijima pokazao videosnimku svog pokusa i matematičke analize putanje, raketa koja je srušila zrakoplov MH17 ispaljena je s područja oko kojega su se u to vrijeme sporili pobunjenici i ukrajinska vojska.

“Danas sa sigurnošću možemo reći da je Boeing 777 bio pogođen raketom BUK 9M38 iz sela Zarošenske”, na istoku Ukrajine, rekao je čelnik tvrtke Mihail Maličevski.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Usto, Almaz-Antej tvrdi da se inkriminirani model rakete BUK od 2011. ne koristi u ruskoj vojsci.

“Raketa 9M38 se više ne koristi u ruskoj vojsci. Od 1986. nije isporučen nijedan model tog tipa, a njegov rok uporabe je 25 godina. Nakon tog vremena (2011.) njezino je korištenje zabranjeno”, rekao je proizvođač.

“U doba Sovjetskog Saveza Ukrajina je dobila rakete 9M38. Nemamo informacija o tome koliko je danas raketa ostalo u ukrajinskoj vojsci”, dodao je.

Kijev i Zapad optužuju proruske pobunjenike na istoku Ukrajine da su u srpnju 2014. pogrješkom srušili Boeing 777 iz ruskog sustava BUK, pri čemu je poginulo 298 ljudi, uglavnom Nizozemaca. Moskva niječe tu inačicu, upirući prstom u ukrajinske vojnike.

Moskva je u UN-u uložila veto na uspostavu suda koji će goniti krivce za tu nesreću, zatraživši da se pričekaju rezultati službene istrage.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version