Japan tvrdi da je spustio letjelicu na Mjesec, ali još nema sve podatke o slijetanju

Japan
Foto: FaH

Japanska svemirska agencija objavila je da je spustila letjelicu na Mjesec, ali još uvijek ispituje okolnosti slijetanja, objavio je Euronews.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Japan je službeno postao peta zemlja u povijesti koja je spustila letjelicu na Mjesec. To se dogodilo u subotu ujutro kad je njihova bespilotna letjelica dotaknula površinu Mjeseca, izjavili su dužnosnici.

Međutim, misija bi mogla biti ugrožena zbog problema s napajanjem. Konkretno, Japanci nemaju još sve podatke o spuštanju letjelice na Mjesečevu površinu.

Još nisu stigli svi podaci, a baterija letjelice slabi

Hitoshi Kuninaka, voditelj japanskog Instituta za svemirsku i astronautičku znanost, rekao je kako vjeruje sa je misija uspješno obavljena i da letjelica za istraživanje Mjeseca SLIM šalje informacije na Zemlju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No solarna baterija SLIM-a ne proizvodi energiju, a njezin vijek iznosi još samo nekoliko sati, dodao je. Prema njegovim riječima, sada je prioritet da letjelica prikupi što više Mjesečevih podataka.


Japan je nakon Sjedinjenih Država, Sovjetskog Saveza, Kine i Indije peta zemlja koja je objavila da je spustila letjelicu na Mjesec.

Kuninaka je izrazio uvjerenje kako je japanski svemirski program postigao barem “minimalan” uspjeh.

SLIM je, objavljeno je, sletio na Mjesec u subotu oko 12:20 po tokijskom vremenu, odnosno u petak u 16.20 sati po srednjoeuropskom.

Letjelica još uvijek ‘provjerava svoj status’

Kontrola misije japanske svemirske agencije javila je da je SLIM na Mjesečevoj površini, ali da još uvijek “provjerava svoj status”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da bi se misija smatrala potpuno uspješnom, svemirski dužnosnici moraju potvrditi je li SLIM sletio na predviđeno mjesto. Kuninaka je rekao da, iako je potrebno više vremena, osobno misli da je to najvjerojatnije postignuto. Zaključio je to na temelju promatranja podataka koji pokazuju kretanje letjelice do slijetanja.

SLIM je lagana je svemirska letjelica veličine osobnog vozila. Koristi tehnologiju “preciznog slijetanja” koja omogućuje daleko veću kontrolu od bilo kojeg ranijeg slijetanja na Mjesec.
Dok je većina prethodnih sondi imala zone slijetanja širine oko 10 km, SLIM je ciljao površinu od samo 100 metara.

Japan se na misiju pripremao dvadeset godina

SLIM je rezultat plod dva desetljeća rada na preciznoj tehnologiji japanske Agencije za istraživanje svemira ili JAXA-e.

Kako se letjelica spuštala, JAXA-ina kontrola misije javila je da sve ide prema planu, a na kraju je izvijestila da je SLIM na Mjesečevoj površini.

No, nije objavljeno je li slijetanje bilo uspješno. Kontrola misije stalno je ponavljala kako “provjerava svoj status” i kako će više informacija biti dano kasnije.
SLIM, nazvan “Mjesečev snajperist”, započeo je spuštanje u subotu u ponoć, a za 15 minuta spustio se na oko 10 km iznad Mjesečeve površine, prema svemirskoj agenciji JAXA.

Na visini od 5 km, lander je započeo vertikalno spuštanje, a zatim se na 50 metara iznad površine trebao početi horizontalno kretati kako bi pronašao sigurno mjesto za slijetanje.

Ispituje se nova tehnologija slijetanja

Glavni cilj misije je ispitati novu tehnologiju slijetanja koja bi omogućila misijama na Mjesec da slete “ondje gdje želimo, a ne ondje gdje je lako sletjeti”, izvijestila je JAXA.
Letjelica bi trebala istraživati podatke o podrijetlu Mjeseca, uključujući analizu minerala posebnom kamerom.

SLIM, opremljen jastukom za ublažavanje udara, trebao je sletjeti u blizini kratera Shioli, u blizini regije prekrivene vulkanskim stijenama.

Pozorno praćena misija uslijedila je samo 10 dana nakon što je propala misija američke privatne tvrtke. Iz letjelice je počelo curiti gorivo nekoliko sati nakon lansiranja prema Mjesecu.

SLIM je lansiran u rujnu na raketi Mitsubishi Heavy H2A. U početku je kružio oko Zemlje i ušao u Mjesečevu orbitu 25. prosinca.

Japan se nada da će povratiti povjerenje u svoju svemirsku tehnologiju nakon brojnih neuspjeha.

Jedna svemirska letjelica koju je izradila japanska tvrtka srušila se tijekom pokušaja lunarnog slijetanja u travnju, a nova vodeća raketa nije uspjela u svom prvom lansiranju u ožujku.

JAXA već ima iskustva sa slijetanjem u teškim uvjetima. Njegova letjelica Hayabusa2, lansirana 2014. godine, dvaput je sletjela na 900 metara dug asteroid Ryugu, prikupljajući uzorke koji su vraćeni na Zemlju.

Stručnjaci kažu da bi uspjeh preciznog slijetanja SLIM-a, posebno na Mjesec, poboljšao ugled Japana u globalnoj utrci svemirske tehnologije.

Takeshi Tsuchiya, profesor aeronautike na Tehničkom fakultetu Sveučilišta u Tokiju, rekao je da je važno potvrditi točnost slijetanja na ciljano područje za budućnost istraživanja Mjeseca.

Sonde za istraživanje Mjeseca

“Potrebno je pokazati svijetu da Japan ima odgovarajuću tehnologiju kako bi mogao pravilno potvrditi status Japana u lunarnom razvoju”, rekao je.

Mjesec je važan iz perspektive istraživanja resursa, a može se koristiti i kao baza za odlazak na druge planete, poput Marsa, dodao je.

SLIM nosi dvije male autonomne sonde – lunarna vozila LEV-1 i LEV-2, koje bi trebale biti aktivirane neposredno prije slijetanja.

LEV-1, opremljen antenom i kamerom, ima zadatak snimiti slijetanje SLIM-a. LEV-2, rover je u obliku lopte opremljen s dvije kamere, koji je JAXA razvila zajedno sa Sonyjem, proizvođačem igračaka Tomyjem i Sveučilištem Doshisha.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.