Site icon narod.hr

U Kazahstanu počeli mirovni pregovori o Siriji

Foto: Snimka zaslona

Pregovori o jačanju krhkog prekida vatre u Siriji između izaslanstava predsjednika Bašara al-Asada i pobunjenika počeli su u ponedjeljak u kazahstanskoj prijestolnici Astani unatoč tomu što su u posljednji trenutak pobunjenici odbili izravno razgovarati s predstavnicima režima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prvi dio pregovora otvorio je kazahstanski ministar vanjskih poslova Kairat Abdrahmanov obraćajući se članovima izaslanstava koji su sjedili za okruglim stolom u hotelu Rixos u Astani, prenosi agencija AFP.

Vrijeme je da sve strane učine napore kako bi ostvarile napredak “koji sirijski narod zaslužuje”, rekao je Abdrahmanov.

Međutim, Ahmed Ramadan, voditelj ureda za odnose s javnošću oporbene Sirijske nacionalne koalicije rekao je agenciji dpa da se sadašnji pregovori neće voditi izravno u četiri oka između pobunjenika i predstavnika režima jer “vrijeme za to još nije sazrelo”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sponzori pregovora, Rusija i Iran koji su saveznici predsjednika Asada te Turska koja podupire pobunjenike nisu još nekoliko sati do početak pregovora dogovorili tekst prijedloga koji će dati stranama na razmatranje, javila je u nedjelju navečer ruska novinska agencija TASS.

Izaslanstvo pobunjenika istaknulo je da će razgovarati samo o tome kako učvrstiti prekid vatre i dopremiti humanitarnu pomoć opkoljenim gradovima te da neće ulaziti u političke pregovore.

Abdrahmanov je u uvodnoj riječi podsjetio da su razgovori u Astani uvod u mirovne pregovore zakazane za 8. veljače u Ženevi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Uvjeren sam da će Astana stvoriti potrebne uvjete za sve strane da nađu primjereno rješenje za sirijsku krizu prema okviru iz Ženeve”, rekao je.

Prekid vatre koji su dogovorile Rusija i Turska stupio je na snagu krajem prosinca no borbe između vladinih snaga i pobunjenika nastavile su se.

Pobunjenici, sirijska vlada i ljevičarske skupine Kurda, koje međutim nisu pozvane na pregovore, bore se na različitim bojišnicama protiv ekstremističke organizacije tzv. Islamske države, a ona nije obuhvaćena dogovorom o prekidu vatre.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sukob u Siriji početo je mirnim prosvjedima protiv vlade predsjednika Asada u ožujku 2011. i prerastao je u pobunu i građanski rat s više od 310.000 žrtava i milijunima raseljenih i izbjeglih u predratnoj sirijskoj populaciji od 22 milijuna stanovnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version