Kobni propusti FBI-a: Teroristi su im cijelo vrijeme bili ‘pod nosom’

snimka zalsona

Novoobjavljeno izvješće koje ledi krv u žilama pokazuje da su se dvojica napadača na WTC i Pentagon, 11. rujna 2001. godine, sve do samog napada dijelila kuću s obavještajcem FBI-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, nisu samo zakazale sigurnosne službe FBI-a već i američke vlasti koje su zanemarile nekoliko izdanih upozorenja kojima su se napadi na WTC, Pentagon i Bijelu Kuću mogli spriječiti.

Niz uznemirujućih činjenica otkivaju da je cijela tragedija mogla biti spriječena da je netko na vrijeme iščitao prijetnje te da se u tom trenutku na popisu zemalja od kojih postoji moguća prijetnja po nacionalnu sigurnost SAD-a nalazila i Saudijska Arabija, piše Dnevnik.hr

Izvješće obuhvaća nekoliko propuštenih prilika za pravovremeno raskrinkavanje napadača, Khalida al-Mihdhara, Nawafa al-Hazmija i Hani Hahjoura koji je, zajedno s ostalima, oteo putnički zrakoplov American Airlinesa te se njime zabio u Pentagon.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Činjenica koja najviše zabrinjava je da su al-Mihdhar i al-Hazmi neko vrijeme, prije napada, živjeli u istoj kući s obavještajcem FBI-a koji je okarakteriziran kao ‘iznimno odgovoran’. Dvojica napadača u to su vrijeme polazili obuku za pilote u engleskoj školi u San Diegu.

Sve je postalo jasno nakon napada

Tek nakon napada klupko se počelo odmotavati, a činjenice koje su upućivale na planiranje napada, tek su naknadno točno protumačene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako je FBI prije ovih terorističkih napada oformio protu-terorističke jedinice te borbu protiv terorizma stavio na prvo mjesto svoje djelatnosti, ured u San Diegu na to nije obraćao pažnju. Njihovo glavno područje djelovanja u tom trenutku bila je trgovina drogom.

U svibnju 2000. al-Mihdhar i al-Hazmi unajmili su sobu u kući Abdussattara Shaikha, suosnivača Islamskog centra u San Diegu i vođe lokalne islamske zajednice.

Šest godina ranije, 1994. godine, FBI je regrutirao gospodina Shaikha kao internacionalnog doušnika koji je surađivao s FBI-em na način da je s vremena na vrijeme dojavljivao sumnjiva imena. Nekoliko je puta bio ispitivan o sumnjivcima koji su se nalazili na listi FBI-a, te je svojevoljno prijavljivao informacije za koje je smatrao da bi mogle biti relevantne za istrage koje je FBI provodio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istraga provedena nakon napada pokazala je kako je u jednom navratu gospodin Shaikh rekao istražiteljima da se u njegovom stanu nalaze dvojica sumnjivih osoba, no tada nitko na to nije reagirao. Kazao je da je posumnjao u njihove namjere kada ih je tražio identifikacijske dokumente koje ovaj sumnjivi dvojac nikada nije predao. Kazao je kako su imali valjanje vize te da su mu rekli da planiraju putovati i studirati u SAD-u. Dodao je i kako ih smatra dobrim muslimanima zbog vremena koje provode u džamiji, moleći se. Na vrijeme su plaćali rentu, no postali su sumnjivi kada su sve češće počeli izlaziti iz kuće kako bi se javili na telefonski poziv.

Čak i da je gospodin Shaikha saznao njihova imena, ta informacija ne bi pomogla u otkrivanju napadača jer CIA ni u jednom trenutku nije izdala upozorenje FBI-u o opasnosti koju ovaj dvojac predstavlja, a koji je na CIA-inu listu dospio prije samog napada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.