Site icon narod.hr

Komentar povjesničara: Rusija može izgubiti ovaj rat

rusija

Foto: Fah

“Rusija može izgubiti ovaj rat”, naslov je komentara Timothyja Snydera za CNN. Inače radi se o povjesničaru sa sveučilišta Yale i autor serije knjiga o Ukrajini, Rusiji i Drugom svjetskom ratu. Smatra ga se jednim od najboljih svjetskih poznavatelja Ukrajine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U nastavku prenosimo njegovo mišljenje.

Rusija u četvrtak slavi Dan pobjede, sjećanje na poraz nacističke Njemačke 1945. Na domaćem planu, to je nostalgija. U 1970-im godinama sovjetski vođa Leonid Brežnjev stvorio je kult pobjede. Rusija je pod Putinom nastavila tu tradiciju.

Na vanjskopolitičkom planu to je zastrašivanje. Trebali bismo misliti da Rusija ne može izgubiti. I previše nas je, tijekom ruskog agresorskog rata u Ukrajini, vjerovalo u to. U veljači 2022., kada je Rusija poduzela svoju potpunu invaziju na svog susjeda, konsenzus je bio da će Ukrajina pasti za nekoliko dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Putin na Dan pobjede zaprijetio: Zapad riskira globalni sukob

Čak i danas, kada se Ukrajina drži više od dvije godine, među ruskim prijateljima u američkom Kongresu i Senatu prevladava mišljenje da Rusija na kraju mora pobijediti. Uspjeh Moskve nije na bojnom polju, nego u našim umovima.

Rusija može izgubiti. I treba izgubiti, za dobrobit svijeta. I za vlastito dobro.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Crvena armija

Ideja o nepobjedivoj Crvenoj armiji je propaganda. Crvena armija je bila strašna, ali također i pobjediva. Od tri ključna strana rata, Crvena armija je izgubila dva.

Pobijedila ju je Poljska 1920. Porazila je nacističku Njemačku 1945., nakon što je skoro pala 1941. (Njena pobjeda u tom slučaju bila je dio veće koalicije i uz odlučujuću američku ekonomsku pomoć.) Sovjetske snage bile su u nevolji u Afganistanu odmah nakon njihovu invaziju 1979. i morali su se povući desetljeće kasnije.

>Starešina: Zapadne sankcije protiv Rusije raspadaju se, nisu osiromašile Rusiju

A današnja ruska vojska nije Crvena armija. Rusija nije SSSR. Sovjetska Ukrajina bila je izvor resursa i vojnika za Crvenu armiju. U toj pobjedi 1945. ukrajinski vojnici u Crvenoj armiji pretrpjeli su ogromne gubitke — veće od američkih, britanskih i francuskih gubitaka zajedno. Ukrajinci su ratovali do Berlina u odori Crvene armije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Danas se Rusija ne bori zajedno s Ukrajinom, već protiv Ukrajine. Vodi agresorski rat na teritoriju druge države. I nedostaje joj američka ekonomska potpora — Lend-Lease — koja je bila potrebna Crvenoj armiji da porazi nacističku Njemačku. U ovoj konstelaciji nema posebnog razloga za očekivati ​​pobjedu Rusije. Očekivalo bi se, umjesto toga, da je jedina šansa Rusije da spriječi Zapad da pomogne Ukrajini. Tako što će nas uvjeriti da je njena pobjeda neizbježna i da ne primijenimo našu odlučujuću ekonomsku moć.

>Putin prisegnuo i obećao pobjedu, na svečanosti nije bilo hrvatskog predstavnika

Posljednjih šest mjeseci to potvrđuje: manje ruske pobjede na bojnom polju došle su u vrijeme kada su Sjedinjene Države odgađale pomoć Ukrajini, umjesto da je isporučuju.

Tko će pobijediti i s kakvim posljedicama?

Današnja Rusija je nova država. Postoji od 1991. Kao i Brežnjev prije njega, ruski predsjednik Vladimir Putin vlada kroz nostalgiju. On se poziva na sovjetsku, a također i na rusku imperijalnu prošlost. Ali Rusko Carstvo je također gubilo ratove. Izgubila je Krimski rat 1856. Izgubila je Rusko-japanski rat 1905. Izgubila je Prvi svjetski rat 1917. Ni u jednom od ta tri slučaja Rusija nije mogla zadržati snage na terenu dulje od otprilike tri godine.

U SAD-u vlada velika nervoza zbog ruskog poraza. Ako se nešto čini nemogućim, ne možemo zamisliti što bi se sljedeće moglo dogoditi. I tako postoji tendencija, čak i među pristašama Ukrajine, da misle da je najbolje rješenje – neriješeno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Kijev uklanja spomenik koji slavi bliskost Ukrajine i Rusije

Takvo razmišljanje je nerealno. I otkriva, uz nervozu, čudnu američku umišljenost. Nitko ne može voditi rat na takav način. I ništa u našim prethodnim pokušajima da utječemo na Rusiju ne sugerira da možemo ostvariti tu vrstu utjecaja. Rusija i Ukrajina bore se za pobjedu. Pitanja su: tko će pobijediti i s kakvim posljedicama?

Ako Rusija pobijedi, posljedice su užasne: opasnost od većeg rata u Europi, veća vjerojatnost kineske avanture na Pacifiku, slabljenje međunarodnog pravnog poretka općenito, vjerojatno širenje nuklearnog oružja, gubitak vjere u demokraciju.

Rusija i porazi

Normalno je da Rusija gubi ratove. I, općenito, to je navelo Ruse na razmišljanje i reformu. Poraz na Krimu prisilio je autokraciju da ukine kmetstvo. Gubitak Rusije od Japana doveo je do eksperimenta s izborima. Sovjetski neuspjeh u Afganistanu doveo je do Gorbačovljevih reformi i time do kraja hladnog rata.

Ispod ruskih posebnosti, povijest nudi općenitiju i još umirujuću lekciju o carstvima. Rusija danas vodi imperijalni rat. Negira postojanje ukrajinske države i nacije i čini zločine koji podsjećaju na najgore iz europske imperijalne prošlosti.

>Ristić: U ukrajinskom su ratu sve strane podigle svoje uloge na maksimum

Današnja miroljubiva Europa sastoji se od sila koje su izgubile svoje posljednje imperijalne ratove i potom izabrale demokraciju. Nije samo moguće izgubiti svoj posljednji imperijalni rat. To je i dobro, ne samo za svijet, već i za poraženog.

Rusija može izgubiti ovaj rat, i trebala bi, za dobrobit samih Rusa. Poražena Rusija ne znači samo kraj besmislenih gubitaka mladih života u Ukrajini. To je također jedina šansa Rusije da postane postimperijalna zemlja, zemlja u kojoj su reforme moguće, gdje bi sami Rusi mogli biti zaštićeni zakonom i mogli dati značajne glasove.

Poraz u Ukrajini povijesna je šansa Rusije za normalizaciju – kako će reći Rusi koji žele demokraciju i vladavinu prava.

Poput Sjedinjenih Država i Europe, Ukrajina pobjedu iz 1945. slavi 8. svibnja, a ne 9. svibnja. Ukrajinci imaju svako pravo sjećati se i tumačiti tu pobjedu: oni su od njemačke okupacije propatili više od Rusa i u ogromnom su broju poginuli na bojnom polju.

I Ukrajinci su u pravu kada misle da je Rusija danas, poput nacističke Njemačke 1945., fašistički imperijalistički režim koji može i mora biti poražen. Fašizam je prošli put pobijeđen jer je koalicija bila čvrsta i primijenila svoju nadmoćnu ekonomsku moć. Isto vrijedi i sada.

* Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version