Latinski jeruzalemski patrijarh Pizzaballa upozorava na sve teži položaj kršćana u Svetoj zemlji

Pizzaballa
Foto: Montaža Narod.hr / Thinkstock / EPA

Latinski jeruzalemski patrijarh, nadbiskup i budući kardinal Pierbattista Pizzaballa požalio se na učestalo nasilje nad kršćanima u Svetoj zemlji, na napade i poniženja kojima su svakodnevno izvrgnuti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Franjevac Pizzaballa živi od 1990. u Izraelu. Ondje je studirao, bio profesor i vršio različite crkvene službe. Između ostaloga bio je i kustos Svete zemlje, odnosno na čelu tamošnjih franjevaca.

Papa Franjo imenovao ga je 2016. nadbiskupom i apostolskim administratorom Latinskog jeruzalemskog patrijarhata, a 2020. latinskim jeruzalemskim patrijarhom. Nadbiskup Pizzaballa nalazi se na popisu biskupa koje će papa Franjo u rujnu proglasiti kardinalima.

Nasilje and kršćanima gotovo normalna pojava, kaže nadbiskup Pizzaballa

U razgovoru za njemački list Frankfurter Allgemeine Zeitung, nadbiskup Pizzaballa je izjavio kako nasilje nad kršćanima u Svetoj zemlji nije novo, ali je novo to što je učestalo i postalo gotovo normalno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Mislim da je to počelo prije dvadesetak godina i od tada se povećava. Ne može se više reći da su to povremene pojave”, rekao je.

>Napadi na kršćanske zgrade u Jeruzalemu: Uništen kip Isusa, oskvrnuto groblje, natpis ‘Smrt kršćanima’

Priznao je da je i sam često izložen napadima i uvredama, najčešće pljuvanju. Nije siguran da se napadi na svećenike i kršćanska sveta mjesta u Jeruzalemu mogu povezati s novom izraelskom vladom, ali potvrđuje da su se napadi od tada pojačali.

Upitan za razloge nasilnog ponašanja prema kršćanima, rekao je: “Izvor tih napada je odgoj. Ima djece koja pljuju i viču na kršćane, tomu ih je netko morao podučiti. Možda postoji mladi naraštaj u naseljima, oni koji su odrasli u ekstremističkom i polarizirajućem okružju i ne poznaju različitost. Ali to možemo samo pretpostaviti”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nadbiskup ne želi nove napetosti, nada se dijalogu

Crkva u tom kontekstu razgovara s vlastima, koje kao i izraelske vjerske institucije tvrde da pokušavaju nešto poduzeti protiv toga. Međutim, kaže, teško je jer pritom nije riječ o središnjoj društvenoj pojavi, nego o rubnim skupinama, uglavnom ultraortodoskim židovima ili nacionalno-vjerski obojenim pojavama.

Nadbiskup Pizzaballa međutim naglašava da kršćani i iz tih skupina dobivaju pozitivne reakcije, te stoga ne želi generalizirati.

>Prijetnje kršćanima uoči papina dolaska u Svetu zemlju

Vrhovni sefardski rabin u Jeruzalemu nedavno je u otvorenom pismu osudio napade na kršćane, nakon čega nadbiskup Pizzaballa bilježi određene pomake na bolje. Smatra da i nije moguće očekivati da će se brzo nešto promijeniti, ali ocjenjuje dobrim da je ta tema pokrenuta u izraelskoj javnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Policija u Jeruzalemu izložena je kritici da ne poduzima dovoljne mjere protiv nasilja nad kršćanima. “Više smo se puta sastali sa zapovjednikom policije. On kaže da vrlo pozorno promatraju te pojave. Među kršćanima postoje sumnje u volju policije da nešto učini. Međutim, vjerujem da se sada tome pristupa s pojačanom pozornošću. A i mi bilježimo sve napade”, rekao je.

Nema kontakta s vladom

Latinski jeruzalemski patrijarh otkrio je da kršćani imaju kontakt s izraelskim parlamentom i uredom predsjednika države, ali ne i s vladom: “Još ne”.

Naglasio je kako Crkva ne može neprestano upozoravati na incidente, jer se oni događaju svaki tjedan. U međuvremenu, nastoji omogućiti dijalog u društvu. Pozvao je i strane vlade da razgovaraju s izraelskom vladom i upozore ju na važnu ulogu kršćana u Jeruzalemu. Kaže da se o toj temi u posljednjih dvadeset godina ne razgovara u diplomatskim kontaktima.

Nadbiskup Pizzaballa dodatno je zabrinut iseljavanjem kršćana iz Izraela i niskim natalitetom. Naveo je i administrativne poteškoće, primjerice ako dvoje kršćana iz Jeruzalema i Betlehema žele sklopiti brak, procedura traje godinama i naprosto joj nema kraja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Postoji li sustavna kampanja protiv kršćana?

Pizzaballa je oprezno odgovorio na pitanje o učinku izjave kršćanskih prvaka u Jeruzalemu 2018. godine, kad su govorili o “sustavnoj kampanji” protiv kršćana u Svetoj zemlji.

“Ne znam postoji li sustavna kampanja. Najlakše je napadati kršćane jer su oni najslabija karika. Postoje dva trenda. Na jednoj strani nasilje općenito raste, u izraelskom i palestinskom društvu. Nasilje postaje sve više jedini jezik, a kršćani pate zbog toga. Kao drugo, vjerujem da su kršćani neka vrsta kolateralne žrtve određene izraelske politike”, pojasnio je.

Postoje granice koje se ne bi trebale prelaziti

Kao primjer naveo je namjeru proglašenja Maslinske gore nacionalnim parkom. Ne vjeruje da vlada time želi svjesno učiniti nešto protiv kršćana, ali želi naglasiti židovski karakter Jeruzalema. Međutim, to se izravno odražava na kršćanski karakter. U tom kontekstu, nadbiskup Pizzaballa otvoreno kaže da se “sveta mjesta ne bi trebala dirati”, uključujući i Maslinsku goru.

>Zabrinjavajuć trend: Progon kršćana dodatno porastao u posljednje dvije godine

“Za mene je kršćanski karakter Jeruzalema dio multivjerskog i multikulturalnog identiteta grada. Njegovo očuvanje jedna je od naših najvažnijih zadaća”, naglasio je. Rekao je kako je zabrinut, ali se ne boji, jer je vjera temelj nade. Ali ozbiljno shvaća upozorenja da bi kršćani u Svetoj zemlji mogli nestati.

“To slušam već 33 godine. Nećemo nestati. Ali točno je da nas je sve manje i da nećemo više biti tako vidljivi i jaki kao prije”, poručio je nadbiskup Pizzaballa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.