U današnjem svijetu u kojem se pred našim očima formira multipolarnost, te gdje SAD-u izmiče ekskluzivni unipolarni svijet, nastoji se pridobiti naklonost svake države. A Brazil je najveća i najvažnija država Južne Amerike. Podsjetimo se, prije tjedan dana predsjednik Brazila Lula bio je u višednevnom posjetu Kini, a vrlo brzo mu je u Brasiliu došao ministar vanjskih poslova Rusije, Sergej Lavrov.
Brazil se suočava s reakcijom zapadnih zemalja i Ukrajine nakon što je predsjednik Luiz Inácio Lula da Silva ustvrdio da Kijev snosi odgovornost za tamošnji rat i optužio Washington za “poticanje” sukoba, piše FT.com
>Brazil i Kina odbacili američki dolar kao sredstvo plaćanja u trgovinskoj razmjeni – koja je važnost toga?
Posjet Lavrova
Brazil je ovaj tjedan prostro crveni tepih za ruskog ministra vanjskih poslova Sergeja Lavrova nakon što je Lula rekao ovaj vikend da su “odluku o ratu [u Ukrajini] donijele obje zemlje” i da su Europa i SAD djelomično odgovorni za produljenje sukoba.
Komentari izrečeni u Ujedinjenim Arapskim Emiratima izazvali su prijekor Ukrajine, koja je u utorak pozvala Lulu da posjeti tu zemlju kako bi shvatio “prave uzroke ruske agresije i njezine posljedice za globalnu sigurnost”.
Oštra reakcija SAD-a
Bijela kuća također je oštro odgovorila, a glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost optužio je Lulu da “papagajski ponavlja rusku i kinesku propagandu”.
“Duboko je problematično kako je Brazil suštinski i retorički pristupio odluci sugerirajući da SAD i Europa nekako nisu zainteresirani za mir”, rekao je John Kirby, dodajući da su Luline primjedbe “jednostavno pogrešne”.
Rastuća napetost između Brazila i Zapada
Spor ukazuje na rastuću napetost između zapada i Brazila, koji se nastoji vratiti nesvrstanoj vanjskoj politici otkako je Lula izabran za treći mandat krajem prošle godine.
Kritičari smatraju da se najveća zemlja Latinske Amerike okreće prema Pekingu i Moskvi, osobito nakon što je Brasília u ponedjeljak dočekala Lavrova u glavnom gradu u službenom posjetu.
Stojeći pored brazilskog ministra vanjskih poslova Maura Vieire, Lavrov je rekao da Brazil i Rusija dijele “suglasna stajališta” o aktualnim svjetskim događajima i pohvalio Lulu za njegove pokušaje da izgradi “mirovni klub” zemalja koje će pregovarati o okončanju sukoba.
Vieira je rekao da su se dvije nacije dogovorile produbiti i diverzificirati trgovinske odnose, koji sada vrijede oko 10 milijardi dolara. Velik dio gnojiva za brazilski sektor agrobiznisa u procvatu – vrijedan gotovo 30 posto BDP-a – dolazi iz Rusije.
Vieira je također odbacio kritike iz Bijele kuće.
Brazil tradicionalno neutralan – nije dao sankcije Rusiji
U skladu sa svojim tradicionalnim nesvrstanim stavom u međunarodnim poslovima, Brasília je ostala službeno neutralna u ukrajinskom ratu. Nije se pridružila ekonomskim sankcijama protiv Rusije i odbila je isporučiti streljivo Kijevu.
Lula se nastojao pozicionirati kao potencijalni mirotvorac i prošlog je tjedna istaknuo mogućnost takozvanog “kluba mira”, kada se susreo s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom.
“SAD treba prestati poticati rat i početi razgovarati o miru”, rekao je Lula.
Rekao je da Brazil želi raditi s Kinom na “uravnoteživanju svjetske geopolitike” i rekao da postoji potreba za alternativnom valutom dolaru za korištenje u trgovini.
Hoće li Brazil biti gubitnik ili dobitnik?
Mario Marconini, direktor tvrtke Teneo u Brazilu, rekao je: “Velike zapadne sile sigurno će ubuduće obraćati više pozornosti na Brazil, ali Lula možda gubi politički kapital zauzimanjem pozicija koje Brazil udaljavaju od njegove tradicionalnije sklonosti prema neutralnosti.”
Kina i Rusija, države koje su ostvarile posljednjih dana snažnije diplomatske odnose s Brazilom, su stalne članice Savjeta sigurnosti Ujedinjenih nacija, a Brazil već desetljećima želi dobiti taj status.
Poslije posjete Brazilu, Lavrov ide u Venezuelu, Kubu i Nikaragvu.
Tekst se nastavlja ispod oglasa