Mediji proglašavaju Bidena predsjednikom, Trump obećaje nastavak borbe

Joe Biden
Foto: Andy Witchger / wikimedia commons

CNN je proglasio da je kandidat Demokrata Joe Biden osvojio Pennsylvaniju što znači da je Joe Biden po njihovim projekcijama, 46. američki predsjednik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nekoliko minuta nakon CNN-a, i Associated Press predviđa da 20 elektora iz Pennsylvanije ide na stranu demokratskog kandidata, što u prijevodu znači da Biden i bez Nevade i Georgija ima 284 elektora, od 270 potrebnih za funkciju, navode.

Biden se oglasio i na Twitteru. Poručio je da je počašćen što je izabran da vodi Ameriku i obećao da će biti predsjednik svih Amerikanaca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Aktualni predsjednik Donald Trump na Twitteru je objavio kako je pobijedio i kako je brojanje glasova koji još pristižu odavno trebalo završiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Svi mi znamo zbog čega je Joe Biden požurio da se lažno predstavi kao pobjednik i zašto mu njegovi medijski saveznici tako jako nastoje pomoći: oni ne žele da se otkrije istina. Jednostavna je činjenica da su ovi izbori daleko od gotovih”, rekao je Trump.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Objave predsjednika Trumpa i dalje su cenzurirane i označene kao ‘zavaravajuće’ od strane Twittera. Trump je najavio i veliku konferenciju za novinare u Philadephiji u 11.30 sati po lokalnom vremenu.

Po proceduri savezne države moraju do 8. prosinca razriješiti sve eventualne prijepore oko elektora; 14. prosinca održava se sastanak elektora u prijestolnicama matičnih država na kojemu se i službeno glasa za predsjednika i potpredsjednika SAD-a; Senat broji elektorske glasove 6. siječnja, a inauguracija 20. siječnja.

Biden – od optužbe za bogaćenje obitelji do katolika-LGBT aktivista

Joseph Robinette „Joe” Biden, Jr., po medijima novi predsjednik SAD-a iz redova Demokrata, rođen je u Pennsylvaniji 1942. godine, a ako dođe do proglašenja, bit će najstariji izabrani predsjednik u povijesti te države. Potječe iz katoličke obitelji te i sam tvrdi da je katolik. Biden ima mlađu sestru Valerie i dva brata Francisa i Jamesa.

On je dugogodišnji političar, najpoznatiji po tome što je bio potpredsjednik SAD-a u mandatu Baraka Obame od 2009. do 2017. godine. Biden je u politici već gotovo 50 godina, a kao senator iz savezne države Delaware proveo dugih 36 godina, od 1973. do 2009. godine.

Diplomirao je povijest i političke znanosti, a u politiku je ušao već 1970. godine kada je izabran za vijećnika u okrugu New Caste u Delawareu. Nadgledao saslušanja šest kandidata za suce Vrhovnog suda SAD-a. Biden već desetljećima ima ambiciju postati predsjednik SAD-a, pa je tako bio jedan od nominiranih za demokratskog kandidata 1988. godine, a drugi puta je to pokušao postati 2008. godine.

Godine 1987. smatrao se jednim od potencijalno najjačih kandidata Demokrata, međutim u rujnu 1987. otkriva se da je plagirao govor britanskog političara Neila Kinnocka. Nakon toga se otkrio da je plagirao tijekom školovanja na pravnom fakultetu kao i to da preuveličavao svoja akademska dostignuća, zbog čega se povlači iz utrke.

Kada je drugi puta pokušao postati kandidatom Demokratske stranke za predsjednika SAD-a dobio je potporu značajnih ljudi iz stranke, ali kampanja mu je bila neuspješna te je od utrke odustao nakon što je završio na petom s podrškom od tek 1 posto.

Biden je inače razmišljao kandidirati se za predsjednika i 2016. godine, no odustao je nakon obiteljske tragedije, odnosno smrti sina Beua Bidena koji je preminuo od raka mozga.

Biden se inače dva puta ženio. S prvom suprugom dobio je troje djece, no supruga i kćer su mu poginule u automobilskoj nesreći 1972. godine. S drugom suprugom Jill Biden ima jednu kćer.

Kontroverze i bogaćenje na račun političkih veza

Jedna od kontroverzi Bidenovog senatorskog mandata jest optužba se na račun njegovih političkih veza obogatila njegova obitelj. Kada se Joe Biden postao senator 1973. godine, njegov brat James 4 godine je vodio noćni klub uz pomoć netipično niskih zajmova. Joe Biden u to vrijeme bio je član odbora za banke.

Sredinom devedesetih, konzultantska tvrtka Bidenovog brata unajmljena je kako bi u Washingtonu lobirala za interese duhanske industrije u Mississippiju. Ista ta konzultantska tvrtka bila je povezana 2017. s kineskom energetskom kompanijom CEFC, koja je pokušala ući u rusku naftnu kompaniju Rosnjeft. Za CEFC je radio Hunter Biden, a osnovao ga je po njegovim riječima kineski šef špijuna, bivši tajnik za unutarnje poslove Hong Konga.

Između 2001. i 2005. godine Bidenov sin Hunter postaje konzultant u banci Delawareu, a između 2001. i 2008. godine radi kao lobist u Washingtonu. Tijekom tog razdoblja u senatu je prošao zakon kojim je banka za koju je radio Hunter Biden izbjegla bankrot.

Posao težak 1,5 milijardu dolara

Nadalje, 2006. godine Hunter Biden i njegov već spomenuti ujak James, hedge fond Paradigm Global Advisors i to ne za novac već za mjenicu od 8 milijuna dolara, pisao je Politico. Riječ je o tvrtki koja je bila povezana s kontroverznim korejskim milijarderom Sun Myung Moon koji je bio vođa religijske sekte. Ta se tvrtka kasnije našla u skandalima jer poslovala s kompanijom koja je bila uključena u jednu od najvećih Ponzijevih shema u povijesti SAD-a, no nikada nije dokazano da su Bidenovi u tome sudjelovali.

No najveća kontroverzija veže se uz tvrtku HillStone International, tvrtku za građevinsko savjetovanje. Godinu dana nakon što je u nju ušao Bidenov brat, ta tvrtka dobila je posao u vrijednosti 1,5 milijardi dolara u Iraku. Joe Biden tada je bio potpredsjednik, a poslovi su bili vezani uz obnovu Iraka nakon rata.

Vrijedi spomenuti i da je njegov sin Beau bio dugogodišnji državni odvjetnik u saveznoj državi Delaware, državi koju je Biden 36 godina predstavljao u senatu.

Katolik, a podržava pobačaj, “istospolne brakove” i rodnu ideologiju

Joe Biden je od same političke karijere zastupao takozvanu progresivnu, lijevu politiku. Bio je protivnik rata u Vijetnamu, zagovornik očuvanja okoliša, građanskih prava, pravednog oporezivanja i široke zdravstvene zaštite. Progurao je prve propise prema kojima se ograničavala široka dostupnost vojnog naoružanja u SAD-u.

Biden je 2012. godine u ulozi potpredsjednika SAD-a kazao da nema apsolutno nikakvih problema s time da homoseksualci sklapaju “brakove”, što je privuklo pozornost javnosti, budući da je bio deklarirani katolik i budući da je dao eksplicitniju podršku LGBT aktivistima od predsjednika Obame.

Obama je eksplicitno podržao “istospolne brakove” tek nakon Bidena. Joe Biden je u intervjuu 1974. godine kazao kako je konzervativan kada je u pitanju pobačaj na zahtjev, no i to se s godinama promijenilo. No u njegovom planu danas, ističe se vraćanje obvezu poslodavcima da u doprinosima za zdravstvo zaposlenika pokrivaju kontracepciju.

U Bidenovom planu također je jasno istaknuto vraćanje politika vezanih uz “transrodnost”, a koju je promovirao bivši predsjednik Barack Obama. U njemu se također osuđuje “opasnu i neetičku regulativu Trumpove administracije koja dopušta liječnicima, bolnicama i osiguravajućim društvima diskriminaciju pacijenata na temelju njihove seksualne orijentacije ili rodnog identiteta”.

Program Joea Bidena i Demokratske stranke također poziva američke institucije da imenuju “visoke predstavnike“ koji će provoditi LGBTQ propagiranje u vanjskoj politici. Naime Obamina administracija imenovala je prvog specijalnog izaslanika za pitanja LGBTQ-a u State Departmentu, no zakon još ne obvezuje da to mjesto popunjava svaka administracija, te ono nije bilo popunjeno za vrijeme Trumpovog mandata.

Male sestre siromašnih, časne sestre koje se zalažu za život i skrbe o starijima, dobile su za vrijeme Trumpove administracije mogućnost vjerskog i moralnog izuzeća, odnosno mogućnost da nemaju obvezu osigurati kontracepcijska sredstva i lijekove za prekid života svojim zaposlenicima. Biden, koji je ironično, u predizbornoj kampanji ustvrdio da su mu uzor časne sestre i njihova velikodušnost, zakonski bi natjerao časne sestre da osiguravaju kontracepcijske sredstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.