Site icon narod.hr

Međunarodna organizacija za migracije u BiH uspostavila još dva centra za smještaj ilegalnih migranata

migranti

epa07119016 A group of migrants attempting to cross into Croatia gather around tents erected near the Maljevac border crossing, Bosnia and Herzegovina, 25 October 2018. According to reports, a group of some 100 migrants mostly from Afghanistan, Pakistan, and Iraq attempting to cross into Western Europe erected tents at the border area to pressure neighboring Croatia to open border and let them travel north. Thousands of migrants and refugees fleeing wars and poverty in Asia and North Africa are sleeping rough in impoverished Bosnia, and many are growing concerned about the onset of cold winter weather and a lack of adequate shelters. EPA/FEHIM DEMIR

Bosanskohercegovački ured Međunarodne organizacije za migracije (IOM) potvrdio je u subotu kako su u punom kapacitetu profunkcionirala dva nova centra za prihvat i smještaj ilegalnih migranata u BiH što bi vlastima te zemlje trebalo pomoći u kontroliranju migrantske krize i stabiliziranju sigurnosnog stanja, posebice u predstojećim zimskim mjesecima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz centar uspostavljen u nekadašnjoj vojarni “Ušivak” u Hadžićima kod Sarajeva koji je otvoren ranije ovog tjedna, sada je u funkciji još jedan otvoren u krugu nekadašnje tvornice “Bira”kod Bihaća, istaknuto je u priopćenju dostavljenom medijima.

Koordinator IOM-a za zapadni Balkan Peter van der Auweraert izjavio je kako bi ovo trebalo pozitivno utjecati i na stanje u Unsko-sanskoj županiji koja je u proteklim mjesecima i tjednima pod sve većim pritiskom migranata koji pokušavaju iz tog dijela BiH nastaviti put ka Hrvatskoj.

Objavljeni tajni dokumenti njemačke obavještajne službe: Evo kako i za koliko se novca migrante krijumčari u Europu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Granični prijelaz Maljevac zatvoren treći dan: Migranti povučeni 50-ak metara od prometnice

U BiH je od početka godine iz Srbije i Crne Gore ušlo gotovo dvadeset tisuća ilegalnih migranata a prema posljednjim procjenama na području Unsko-sanske županije sada ih boravi do četiri tisuće i svi se oni nadaju kako će moći nastaviti put ka zapadnoj Europi.

“Ovo neće osigurati samo odgovarajući privremeni smještaj i pomoć migrantima koji putuju preko teritorija BiH nego će doprinijeti i smanjenju pritiska na lokalno stanovništvo, posebice u Bihaću, te će poboljšati sigurnosno stanje u pogođenim zajednicama”, kazao je Auweraert.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako je pojašnjeno, u vojarni “Ušivak” već je smješteno 360 izbjeglica i migranata a većina korisnika je prebačena iz Unsko-sanske županije dok su ostali ranije boravili na području Sarajeva.

Tamo su smješteni uglavnom muškarci-samci te izvjestan broj ranjivih adolescenata, dok su obitelji iz Unsko-sanske županije prebačene u azilantske centre u Salakovcu kod Mostara i u Delijašu kod mjesta Trnovo, tridesetak kilomatara udaljenom od Sarajeva.

U krugu tvornice “Bira” u Bihaću u prvoj će fazi biti smješteno 117 migranata a prioritet je dat obiteljima, djeci bez pratnje i drugim migrantima iz ugroženih kategorija koji su spavali u šatorima i drugim improviziranim skloništima u parku u blizini nekadašnjeg bihaćkog učeničkog doma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ruševine bivšeg učeničkog doma još tijekom proljeća pretvorene su u improvizirani smještajni prostor i tamo je boravilo više od 1100 osoba, brojni u šatorima.

U Međunarodnoj organizaciji za migracije planiraju u narednim danima u centar “Bira” prebaciti do 450 migranata koji će tamo moći boraviti u šatorima i kontejnerima prilagođenim zimskim uvjetima a ne bude li priliva novih to bi trebalo omogućiti uklanjanje improviziranog naselja kod učeničkog doma.

IOM, kako se navodi, pokušava pomoći vlastima u BiH ne bi li riješile problem smještaja migranata koji danima borave na otvorenome kod graničnog prijelaza Maljevac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version