Kako je i najavio, predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović razgovarao je danas telefonom s Miloradom Dodikom, članom Predsjedništva Bosne i Hercegovine. Predsjednik Milanović informirao je u razgovoru Milorada Dodika i o svojoj inicijativi da se Bosni i Hercegovini, kao i Ukrajini, dodijeli status kandidata za članstvo u Europskoj uniji što je prije moguće, a u cilju sprječavanja širenja krize na zemlje jugoistoka Europe, priopćeno je iz Milanovićevog kabineta.
> Dodik ukrajinske branitelje nazvao ‘naoružanom bandom’, a izbjeglicama poručio da ne dolaze u BiH
BiH predstoje ozbiljni razgovori
Predsjednik Milanović ukazao je Dodiku na potrebu da se u postojećoj situaciji, nakon ruske agresije na Ukrajinu, rješavanju problema u Bosni i Hercegovini mora prići na odgovoran i trezven način koji će garantirati mir i stabilnost u regiji.
Pozvao je i da se predstavnici Republike Srpske vrate u institucije Bosne i Hercegovine. To je, smatra, najbolji način za nastavak ozbiljnih i važnih razgovora koji čekaju predstavnike sva tri konstitutivna naroda BiH.
Iz Dodikovog kabineta je priopćeno da je Dodik rekao kako predstavnici Republike Srpske nisu napustili zajedničke institucije, “ali da su neki drugi u BiH napustili i Ustav i načine odlučivanja koje propisuje Ustav BiH”.
Razmijenili mišljenja o aktualnoj situaciji u Ukrajini
Zahvalio je Milanoviću na inicijativi da se BiH dodijeli kandidatski status. Razmijenili su mišljenja i o aktualnoj situaciji u Ukrajini, priopćenje je iz Dodikovog kabineta.
Ovaj razgovor odvijao se samo nekoliko dana nakon što je, kako je objavio Klix.ba, član Predsjedništva BiH Milorad Dodik napravio skandalozan presedan u politici kada je putem druge zemlje – Misije Ruske Federacije pokušao intervenirati u Ujedinjenim narodima (UN).
Dodik slao pismo preko Rusa
To potvrđuje, prema pisanju Klix.ba, pismo ruskog ambasadora u UN-u Vassilyja Nebenzija, koji je generalnom sekretaru Ujedinjenih nacija Antoniju Guterresu 28. veljače proslijedio Dodikovo pismo u kojem on iznosi mišljenje da je “Bosna I Hercegovina neutralna po pitanju sukoba u Ukrajini”. Dodik je u pismu čak kritizirao veleposalnika BiH Svena Alkalaja.
Dodik je među ostalim napisao da “zbog čvrstog stava Republike Srpske, relevantnih institucija BiH odgovornih za vanjsku politiku, nije zauzet jednoglasan stav o događanjima na istoku Ukrajine u smislu osude Rusije”.
Dodik nije osudio rusku agresiju
“Podržavajući u potpunosti sve sporazume koji se odnose na hitan prekid nasilja i ratnih djelovanja između Ukrajine i Rusije, Bosna i Hercegovina, koja je stradala u svim ratovima tijekom cijelog 20. stoljeća, a posebno tijekom posljednjeg, ne treba birati stranu”, navodi član Predsjedništva BiH iz RS-a.
“Bosna i Hercegovina treba da bude nepristrasna i neutralna i da ne podržava bilo koju stranu u ovom sukobu, već da da podršku miru i mirovnom rješenju u ovoj situaciji”, pisao je Dodik.
Dalje navodi da svi nacionalni, pa čak i međunarodni akteri, moraju biti svjesni ove činjenice i djelovati odgovorno zarad stabilnosti i mira, ne samo u istočnoj Ukrajini, nego i u Bosni i Heregovini.
Sjednica UN-a
Milorad Dodik nije osudio rusku agresiju i invaziju na Ukrajinu.
Inače, jučer je na hitnoj sjednici Generalne skupšine Ujedinjenih nacija izglasana rezolucija kojom se osuđuje ruska agresija nad Ukrajinom. Za je glasala 141 država, protiv je bilo pet država, a suzdržano 35. Bosna i Hercegovina, ali i Srbija su među državama koje su glasale “za”.