Izgradnjom 115 kilometara dugog plinovoda od Zagvozda, na granici s Hrvatskom, preko Posušja do Novog Travnika u središnjoj Bosni, Federacija BiH će postati neovisna o ruskom plinu, a taj će energent biti i znatno jeftiniji, prenosi u petak Dnevni avaz izjavu federalnog ministra industrije i energetike Nermina Džindića.
Vlada Federacije BiH planira završiti taj plinovod do kraja 2023. godine, kada se očekuju i prve isporuke plina, najavio je Džindić.
Vrijednost projekta je procijenjena na oko sto milijuna eura, što podrazumijeva i rješavanje imovinsko-pravnih odnosa, pravac od Zagvozda do Novoga Travnika i odvojak za Mostar.
“Dio sredstava osigurat će kompanija BH-Gas, a dio će biti kredit uz jamstva federalne Vlade. Projekt je neupitno isplativ, a uz to dobivamo i kvalitetnu alternativu u opskrbi Federacije plinom. Trenutno kupujemo plin od ruskoga Gazproma, jer to moramo činiti, a da imamo odriješene ruke našli bismo i sada 30 posto jeftiniji plin, poručio je Džindić.
Inače, Vlada Federacije BiH ovaj je tjedan usvojila Program javnih investicija za razdoblje 2020.- 2022. godina, kojim su odobrena i sredstva za studiju izvodivosti za projekte plinovoda zapadna interkonekcija BiH i Hrvatske te izgradnja regionalnog plinovoga južna interkonekcija BiH i Hrvatske.
Tvrtka BH-Gas je krajem svibnja objavila javni natječaj za izbor konzultanta za izradu studije izvodivosti i studije utjecaja na okoliš za južnu interkonekciju BiH i Hrvatske.
>Dodik odbija povezivanje BiH s hrvatskim LNG terminalnom na Krku: ‘Želimo samo ruski plin’
>Davor Dijanović: Zašto treba izgraditi LNG terminal na Krku?
Iz te su tvrtke za Dnevni avaz potvrdili kao bi se u drugoj polovini iduće godine trebao završiti i idejni projekt regionalnog plinovoda, što će biti temelj i za sklapanje kreditnoga aranžmana Federacije BiH s Europskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD).
Također su naveli kako je hrvatska strana plinovodom već došla do Splita te je do Zagvozda preostalo još 67 kilometara, a predviđeno je da se ta dionica završi usporedo s puštanjem u funkciju plinovoda kroz Federaciju BiH.
Tvrtka BH-Gas je u priopćenju o natječaju za izbor konzultanta za izradu studija izvodivosti i utjecaja na okoliš za južnu interkonekciju navela da je time i službeno započela realizacija tog projekta.
“Radi se o plinovodu koji od granice Hrvatske i BiH vodi preko Posušja do Novog Travnika s odvojkom za Mostar i isti će biti spojen na postojeći transportni sustav. Realizacijom projekta, Bosna i Hercegovina /Federacija BiH bi pored novog pravca opskrbe prirodnim gasom dobila pristup novim izvorima prirodnog plina, kao što su planirani LNG terminal Krk u Hrvatskoj, skladišta prirodnog plina u susjednim zemljama, izvori plina iz Kaspijske regije i drugi. Time bi se osigurala pouzdanost i sigurnost opskrbe prirodnim plinom potrošača na postojećem, kao i novom planiranom pravcu”, naveli su u priopćenju objavljenom krajem svibnja iz BH-Gasa, također najavljujući da se prve isporuke prirodnog plina plinovodom južna interkonekcija očekuju 2023. godine.