Ministar obrane Crne Gore neizravno poručio Hrvatskoj: “Jadran” ostaje u Crnoj Gori

Foto: wikimedia commons

Crna Gora otvorena je da svi njezini saveznici koriste školski brod “Jadran“, ali on će ostati u toj državi i ploviti pod njezinom zastavom, poručeno je u ponedjeljak sa središnje svečanosti kojom je u Tivtu obilježena 85.godišnjica najvrjednijeg i najljepšeg broda Mornarice VCG.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Jadran“ se sa ovim gradom saživio prije 85 godina i ovo je brod koji će, siguran sam nadživjeti sve nas i koji će i slijedećih 85 godina živjet sa ovim gradom i dočekivati neke nove generacije, nove mornare i nove turiste“-, rekao je ministar obrane Predrag Bošković, obraćajući se brojnim uzvanicima iz državnog, gospodarskog privrednog, javnog i kulturnog života na svečanom koktelu palubi “Jadrana“, vezanog na gradskoj rivi Pine u Tivtu.

“Siguran sam da danas ovo što možemo vidjeti da predstavlja ovaj brod je jedan od najsvjetlijih trenutaka u 85 godina povijesti “Jadrana“. Vlada Crne Gore je 2013. izdvojila značajna sredstva da nakon generalnog remonta, “Jadran“ ponovno uzdigne i ponovno zasvijetli u svom najljepšem ruhu. Upravo je to bio zalog za budućnost, zalog da ovaj brod plovi i da bude svima na usluzi, u Crnoj Gori. Naša projekcija je da ovaj brod otvorimo i građanima i turistima, a u tome smo uspjeli jer je “Jadran“ samo za 24 sata na “Danu otvorenih vrata“, obišlo gotovo 2.000 ljudi“, rekao je ministar Bošković.

Tivatski gradonačelnik Siniša Kusovac podsjetio je na višedesetljetnu vezu “Jadrana“ sa Tivtom i Bokom koja je započela još 16. srpnja 1933. kada je kao novi jedrenjak, uplovio u Tivat. Kusovac je “Jadran“ nazvao „neodvojivim tkivom i ikonom og zaljeva“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zapovjednik “Jadrana“, kapetan korvete Zoran Ivanovski, podsjetivši na bogatu povijest jedrenjaka istaknuo je da je brod porinut u more 25. lipnja 1931., a gradnja i završno opremanje broda u lipnju 1933, godine, dok je 16. srpnja te godine uz veličanstven doček uplovio u svoju tadašnju i sadašnju luku Tivat.

“Školske vožnje i krstarenja počela su već od 1934. godine i od tada su na ovoj učionici pod jedrima školovane mnoge generacije mornaričkih časnika, dočasnika i mornara. Široke drvene palube, na tisuće užadi, penjanje uz visoke i vitke jarbole, plava i beskrajna pučina ostala im je u dubokom sjećanju. Na njemu su stekli svoja prva pomorska znanja i učili abecedu pomorstva ploveći Jadranskim, Crnim, Sjevernim i Sredozemnim morem, ali i Crvenim morem do Port Sudana i Atlantskim oceanom do Bostona i New Yorka“, rekao je Ivanovski.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.