Mjerenje prosječne brzine na autocestama u Srbiji: Kazne od 25 do 1680 eura

voziti
Foto: Thinkstock

Na autocestama u Srbiji od ponedjeljka je počelo mjerenje prosječne brzine između naplatnih postaja, a vozačima iz inozemstva prometna policija naplatit će kazne na licu mjesta, dok će domaćim vozačima prekršajne prijave stizati na kućnu adresu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vozači će odmah po plaćanju cestarine na računu moći vidjeti svoju prosječnu brzinu između ulazne i izlazne postaje, a krajnji cilj mjerenja prosječne brzine je smanjenje broja stradalih na autocestama, objasnili su stručnjaci za Radio-televiziju Srbije.

Ograničenje na autocestama u Srbiji je 120 kilometara na sat, a dosadašnji obrađeni rezultati probnog mjerenja pokazali su da vozači iz Srbije manje krše brzinu nego stranci i tranzitni turisti.

Za prosječnu brzinu između 121 i 140 kilometara na sat, kazna je 3000 dinara ili nešto više od 25 eura, za brzinu od 141 do 160 kilometara na sat kazna je oko 42 eura, između 161 i 180 kilometara na sat od 50 do 170 eura, s tim što će domaći vozači dobiti tri kaznena poena, uz oduzimanje vozačke dozvole najmanje od 30 dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za prosječnu brzinu između 181 i 200 kilometara na sat novčana kazna je od oko 125 do 250 eura, dok će domaći vozači dobiti šest kaznenih poena i ostati bez vozačke dozvole na najmanje trri mjeseca.

Esktremna vožnja više od 201 kilometar na sat vozača će koštati od 850 do 1680 eura, te 15 dana zatvora, 14 kaznenih poena i oduzimanje vozačke dozvole od najmanje osam mjeseci.

Damir Okanović iz Povjerenstva za prometnu sigurnost kaže za RTS kako se vijest o kontroli brzine na autocestama “polako širi i među strancima pošto je primjetno da su počeli smanjivati brzinu”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trenutačno se razmatra inicijativa srbijanskog Ministarstva građevinarstva, prometa i infrastrukture da se maksimalna brzina podigne sa 120 na 130 kilometara na sat, čime bi putnici u tranzitu prosječno uštedjeli dvadesetak minuta na prolasku kroz Srbiju, navodi RTS.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.