U Mostaru je 35 gradskih vijećnika u trećem krugu izbora za gradonačelnika Mostara izabralo HDZ-ovog kandidata Maria Kordića. On je pobijedio Zlatka Guzina, kandidata koalicije SDA, SBB-a, DF-a, Stranke za BiH i BPS-a.
Kordić je u drugom osvojio 17 glasova, dok je Zlatko Guzin osvojio 14 glasova. Ostali vijećnici, odnosno njih 14 nisu glasovali. Nakon što se završio drugi krug glasovanja, vijećnici su pristupili trećem krugu, u kojem je dovoljna obična većina za pobjedu.
U trećem krugu glasovanja Kordić je dobio 17 glasova dok je Guzin imao 16 glasova. Dva vijećnika imala su nevažeće listiće što bi se moglo protumačiti kao da su suzdržani. Kordić je inače liječnik i ravnatelj Doma zdravlja Mostar koji se ranije nije bavio politikom.
Nakon toga uslijedilo je javno glasovanje za novog predsjednika Vijeća i njegova dva zamjenika. Klubovi konstitutivnih naroda na ove dužnosti predložili su iste kandidate, Salem Marić (Klub Bošnjaka), Ivan Zelenika (Klub Hrvata) i Velibor Milivojević (Klub Srba). Za predsjednika Vijeća je izabran Salem Marić iz Kluba Bošnjaka. Njegovi zamjenici su Ivan Zelenika iz Kluba Hrvata i Velibor Milivojević iz Kluba Srba.
O suradnji hrvatskih stranaka u Mostaru govorio je Slaven Raguž, predsjednik Hrvatske republikanske stranke.
Kada se radi o podršci Kordiću, Raguž je za HMS kazao da patološka protuhrvatska kampanja koja je krenula i forsira se sa svih strana i medija, jednostavno traži odgovor s hrvatske strane.
“HRS je hrvatska stranka i mi smo, s naše strane, kompromisno rješenje našli u slanju seta programskih projekata i ideja prema dr. Kordiću i naša podrška će ovisiti isključivo o njegovom odgovoru i stavu. Projekte smo formirali tako da ovise isključivo o njemu kao budućem gradonačelniku, za što mu nije potrebna podrška vijeća. Odgovornost je, dakle, na njemu, ne na HRS-u. HRS odgovornost ima isključivo prema svojim biračima i građanima Mostara koje predstavljamo u Vijeću”, zaključio je Raguž.
Podsjetimo, izbori za gradonačelnika Mostara zadnji put su se održali 2009. godine, a Ljubo Bešlić iz HDZ-a BiH je bio gradonačelnik zadnjih 17 godina.
Naime, nakon što je 2010. Ustavni sud anulirao izborni zakon kojeg je 2001. godine postavio visoki međunarodni predstavnik, izbori nisu mogli biti održani jer parlament nije donio novi zakon. Tako su Ljubo Bešlić (HDZ BiH) i gradski čelnik za financije Izet Šahović (SAD) vladali Mostarom 2 puna mandata, iako nije postojalo Gradsko vijeće odnosno zakonodavno tijelo koje bi nadgledalo njihov rad, odnosno njihove odluke o korištenju gradskog proračuna teškog oko 30 milijuna eura.