Site icon narod.hr

Nakon tri godine srbijanski sud odbacio zahtjev za rehabilitacijom kvislinga Milana Nedića

Foto: N1 snimka zaslona

Viši sud u Beogradu odbacio je zahtjev za rehabilitacijom Milana Nedića, predsjednika srbijanske fašističke vlade u Drugom svjetskom ratu kojeg su komunističke vlasti osudile za ratne zločine, objavili su u četvrtak lokalni mediji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Milan Nedić je na ovim prostorima i šire najpoznatiji po tome što je izjavio da je Srbija ‘čista od Židova’, a čime je “riješio židovsko pitanje”. To je učinio već u kolovozu 1942. te je Srbija bila prva veća zemlja u Europi kojoj je progonom, mučenjem ili likvidacijom “riješeno” tzv. “židovsko pitanje”. Milan Nedić je glavni organizator masovnog ubojstva preko 40 000 Židova.

Sud je na temelju dokaza i iskaza svjedoka zaključio kako se nisu stekli pravni uvjeti da bude rehabilitiran.

Nedić nikada nije formalno optužen ni osuđen, nego ga je Federativna Narodna Republika Jugoslavija uredbom iz 1949. proglasila ratnim zločincem i oduzela mu imovinu i građanska prava zbog suradnje s fašitičkim okupatorima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Postupak, koji je trajao tri godine, pokrenuli su njegova obitelj, Srpska liberalna stranka i Udruga političkih zatvorenika i žrtava komunističkog režima.

Prema službenoj verziji, ubio se skokom kroz prozor zatvora tajne službe Ozne u središtu Beograda.

Prije samog 2. svjetskog rata, Milan Nedić je kao ministar jugoslavenske vlade podržavao fašističku organizaciju Zbor Dimitrija Ljotića, čije je publikacije uveo u vojsku. Zbog zalaganja za svrstavanje uz Hitlera, smijenjen je 1940. godine, a reaktiviran godinu dana kasnije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version