Organizacija Sjevernoatlantskog ugovora sa svojih današnjih 29 zemalja članica proslavit će svoj 70. rođendan sastankom ministara vanjskih poslova u srijedu i četvrtak u Washingtonu, gdje će, u reminiscenciji na hladni rat, Rusija biti glavna tema.
Sedamdeset godina nakon što je osnovan kako bi se suprotstavio Sovjetskom Savezu, Rusija se vraća na vrh dnevnog reda NATO-a.
Američki državni tajnik Mike Pompeo rekao je uoči godišnjice da će ministri raditi na tome da “NATO bude tu i idućih 70 godina” i kritizirao je Rusiju zbog ankesije ukrajinskog poluotoka Krima 2014.
Američki predsjednik Donald Trump od početka mandata pritišće države članice da ispune zajednički zadani cilj o izdvajanju dva posto BDP-a na obranu i prestanu svoje obveze prenositi na Ameriku.
“Kada razgovaram sa svojim kolegama, oni uvijek počinju s izjavom da ‘Amerika mora napraviti to i to.. jer Rusija predstavlja prijetnju'”, rekao je Pompeo forumu konzervativnog magazina National Review.
“Onda ih upitate: ‘Odlično, a recite mi što ste vi spremni učiniti?’ A oni odgovaraju da njihovi birači ne vole trošiti novac na obranu'”, kazao je Pompeo.
Čelnici NATO-a održat će godišnji summit u prosincu u Londonu, ali neće biti upečatljivih proslava 70. godišnjice.
To je u velikoj suprotnosti s načinom na koji je obilježena 50. godišnjica 1999. godine. Čelnici država posjetili su Bijelu kuću u kojoj je tada stolovao Bill Clinton, u članstvo su primljene Češka, Mađarska i Poljska, a planiralo se i daljnje bombardiranja Srbije.
Ove godine šefovi diplomacije govorit će u Anthemu, novoj i modernoj koncertnoj dvorani u američkom glavnom gradu.
Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg sastat će se s Trumpom u utorak u Bijeloj kući, a idućeg dana govorit će pred oba doma Kongresa.
NATO je u četvrtak produžio mandat Stoltenbergu za dvije godine, do kraja 2022. Ako ostane do kraja mandata postat će drugi najdugovječniji šef NATO-a nakon bivšeg nizozemskog ministra vanjskih poslova Josepha Lunsa koji je bio glavni tajnik od listopada 1971. do svibnja 1984.
Stoltenberg je popularan među saveznicima, a voli ga i Trump koji ga smatra zaslužnim za povećanje europskog izdvajanja za obranu, rekli su diplomati.
Derek Chollet, savjetnik za obranu bivšeg predsjednika Baracka Obame, rekao je kako očekuje da članice NATO-a naglase trajnu vrijednost saveza.
Chollet je rekao da su zadnje godine pokazale da je Rusija i dalje glavna prijetnja NATO-u, ali je istaknuo da bi se savez također mogao više posvetiti izazovima koje svojim brzim napredovanjem izaziva Kina.
“Zapitajte se koliko Rusija i Kina imaju partnera koji su voljni raditi s njima i braniti ih u duhu svi za jednoga, jedan za sve”, kazao je.
“Usprkos svojim problemima NATO je jedinstvena prednost koja nije postojala u povijesti i Sjedinjene Države trebaju biti sretne da je imaju”, rekao je Chollet.
I Hrvatska je u petak obilježila desetu obljetnicu ulaska u NATO, uz ocjenu najviših dužnosnika da njegov obrambeni “kišobran” pruža zemlji dugoročnu sigurnost.
Hrvatska je u Sjevernoatlanski savez ušla 1. travnja 2009. zajedno s Albanijom i postala jedan od najvećih zagovornika širenja NATO-a na istok.
Od osnutka 1949., broj članica se s 12 povećao na 29, a u posljednjem, sedmom krugu proširenja u Savez je 2017. ušla Crna Gora.
Od 2003. do danas u operacijama, misijama i aktivnostima pod vodstvom NATO-a sudjelovalo je više od 6700 pripadnika hrvatske vojske.
Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović kaže da se radi o najuspješnijem sigurnosnom i savezu koji dijeli iste vrijednosti. “No, primarno je graditi vlastite obrambene snage, one moraju biti okosnica i jamac naše sigurnosti”, izjavila je predsjednica novinarima uoči svečanog prijama u hotelu Westin kojim se obilježava 10. godišnjica.
Tekst se nastavlja ispod oglasa