NATO summit: usvojen Akcijski plan o pripravnosti

Čelnici zemalja članica NATO-a usvojili su na summitu u Walesu Akcijski plan o pripravnosti (RAP), koji predviđa uspostavu snaga za brzo djelovanje koje se mogu vrlo brzo rasporediti na teritoriju zemalja članica u slučaju da im je ugrožena sigurnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

RAP predviđa udarne postrojbe, snage u vrlo visokom stupnju pripravnosti, koje su sposobne rasporediti se u vrlo kratkom roku.

“Taj plan predviđa usklađenije obavještajno djelovanje, borbu protiv kibernetičkih napada i suradnju oružanih snaga”, izjavio je hrvatski predsjednik Ivo Josipović, koji je predvodio hrvatsko izaslanstvo na summitu NATO-a u Newportu, u Walesu.

Predsjednik Josipović je dodao da je u okviru toga bilo riječi da se novi “sigurnosni aranžmani na odgovarajući način i financiraju”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“U okviru toga naša je vlada već izjavila da je odlučila kako neće smanjivati sredstva za obranu. Cilj je dostići da se do 2020. godine za obranu izdvaja dva posto BDP-a, a od tih sredstava da 20 posto ide za razvoj i novu opremu”, rekao je Josipović.

Na summitu je potvrđena politika otvorenih vrata, to jest da će se nastaviti politika proširenja.

“To je nama posebno važno, jer je riječ o članstvu zemalja u regiji, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Makedonije”, rekao je Josipović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Josipović je ocijenio da je nazivanje ovoga summita povijesnim opravdano.

Apsolutno povijesan i važan summit. Došlo je do novog okupljanja, prepoznavanja nekih opasnosti, koje su zaista realne, oko kojih je možda bilo određenog nećkanja i neodlučnosti. Nije riječ samo o Ukrajini, riječ i o tzv. Islamskoj državi, rastućem terorizmu, rastućem kršenju elementarnih ljudskih prava. Razina tih ugroza elementarnih vrijednosti koje kroz NATO štitimo je takva da trebamo reagirati odlučnom porukom”, rekao je predsjednik Josipović.

Inače, danas su čelnici 28 zemalja odgledali formacije typhoona, miragesa i eurofightersa iznad Celtic Manora, nakon čega su se povukli za stol za kojim raspravljali o izazovima koje im postavljaju Rusija i situacija u Iraku čime je i posvećen drugi dan summita.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

NATO SUMMIT IVO JOSIPOVIĆ

Kad je u pitanju Rusija, razgovori će se voditi oko novog kruga EU sankcija čija se objava očekuje kasnije u petak i budućem odnosu s Moskvom kroz ponovnu procjenu Temeljnog akta iz 1997. godine, kojim su regulirani odnosi nekadašnjih hladnoratovskih neprijatelja.

Članice NATO-a poput Njemačke, Francuske i Italije voljne su pristati na nove sankcije, ali istodobno smatraju da se dijalog s Moskvom mora nastaviti i da Temeljni akt ne smije biti otkazan. “Ta dvojna strategija je ključ uspjeha”, rekla je kancelarka Angela Merkel.

Druga tema je Islamska država i njezin teror na području samoproglašenog kalifata u Iraku i Siriji. “Terorističke prijetnje samo još više jačaju našu odlučnosti da branimo naše vrijednosti i da pobijedimo Islamsku državu”, izjavio je britanski premijer David Cameron te dodao da članice NATO-a jednoglasno osuđuju barbarske postupke Islamske države.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako se ne očekuje da će NATO imati neku veću ulogu u Iraku, razgovarat će se o mogućim zračnim udarima na Islamsku državu. Očekuje se da će u zaključcima summita čelnici NATO-a osigurati da pojedine članice i partneri pruže pomoć iračkim vlastima u organizaciji obrane od terorista Islamske države.

“Terorističke prijetnje samo još više jačaju našu odlučnosti da branimo naše vrijednosti i da pobijedimo Islamsku državu”, izjavio je britanski premijer David Cameron, te dodao ja članice NATO-a jednoglasno osuđuju barbarske postupke Islamske države.

Treća današnja tema bit će obaveza izdvajanja dva posto BDP-a za obranu, što trenutačno poštuju samo četiri države članice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.