Netanyahu srušio izraelskog ‘Ivicu Račana’ i vraća se s najdesnijom vladom u povijesti zemlje

Netanyahu Izrael
epa07684125 Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu arrives to the weekly cabinet meeting at his office in Jerusalem, 30 June 2019. EPA/Oded Balilty / POOL

Bivši izraelski premijer Benjamin Netanyahu ide prema izbornoj pobjedi, a nakon 80% prebrojanih glasačkih listića čini se da on i njegovi desni saveznici dobivaju stabilnu parlamentarnu većinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ako su preliminarne indikacije točne, Izrael bi potencijalno krenuo prema svojoj najdesnijoj orijentiranoj vladi, potkrijepljenoj snažnom pojavom ultranacionalističke stranke Religiozni cionizam čiji članovi koriste zapaljivu anti-arapsku i anti-LGBTQ retoriku”, objavio je The Associated Press.

Početni rezultati ukazivali su na kontinuirani pomak udesno u izraelskom biračkom tijelu, dodatno prigušujući nade za mir s Palestincima i pripremajući pozornicu za mogući sukob s Bidenovom administracijom i pristašama Izraela u Sjedinjenim Državama.

>Netanyahu: ‘Izrael nije država svih svojih građana, već isključivo židovskog naroda’

Prvi rezultati također su pokazali da je Netanyahu nadvladao svoje klevetnike, koji su tvrdili da nije sposoban vladati dok mu se sudi za korupciju i odbijali su sjediti s njim u vladi. Netanyahuovi partneri obećali su mu pomoći da izbjegne osudu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Peti izbori u manje od četiri godine

“Na rubu smo velike pobjede”, rekao je 73-godišnji Netanyahu svojim pristalicama na skupu u Jeruzalemu rano u srijedu. Uspostavit ću nacionalističku vladu koja će se brinuti za sve građane Izraela bez ikakve iznimke.

Izborni dužnosnici radili su cijelu noć zbrajajući glasove i do srijede ujutro prebrojano je gotovo 80% glasačkih listića. Glasovanje je, kao i na prošlim izborima, bilo tijesno, ali su prvi pokazatelji pokazali da se Netanyahu vraća na mjesto premijera s čvrstom većinom u izraelskom parlamentu od 120 mjesta.

Budući da se predviđa da će Netanyahu i njegovi saveznici osvojiti više od većine od 61 mjesta potrebne za formiranje vlade, dugotrajna politička kriza u zemlji možda ide kraju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izbori u utorak bili su peti u Izraelu u manje od četiri godine, a svi su bili uglavnom usredotočeni na sposobnost Netanyahua da vlada. Na suđenju za niz optužbi za korupciju, Netanyahua, koji je poricao nedjelo, pristaše vide kao žrtvu lova na vještice, a protivnici ga ocrnjuju kao prevaranta i prijetnju demokraciji.

Netanyahu je bio izraelski premijer s najdužim stažom, vladao je 12 uzastopnih godina – i 15 godina sveukupno – prije nego što ga je prošle godine svrgnula raznolika koalicija koju je predvodio centrist Yair Lapid, trenutačni privremeni premijer.

Netanyahu srušio koaliciju koja je podsjećala na Račanovu tzv. “šestorku”

Ali koalicija koju je Lapid sastavio, a koja je uključivala prvu arapsku stranku koja se ikada pridružila vladi, desetkovana je unutarnjim sukobima i propala je nakon samo godinu dana na vlasti. Inače, koalicija koja je svrgnula Netanyahua podsjećala je na takozvanu “šestorku” koja je u Hrvatskoj 2000. preuzela vlast nakon smrti Franje Tuđmana, a koja se također ubrzo raspala nakon sukoba Ivice Račana i Dražena Budiše.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I izraelski “Račan”, Yair Lapid te njegova koalicija u stvari nespojivih stranaka imala je podršku međunarodne zajednice i Georgea Sorosa – čije su nevladine organizacije dobile izgon iz Izraela za vrijeme Netanyahua.

I ta, Račanova “šestorka” bila je samo nastavak prijašnje isprobane taktike kojom je stvorena Zagrebačka kriza od 1995. do 1997. godine, kada je koaliralo sedam nespojivih stranaka – od lijevog HNS-a i SDP-a, preko HSS-a, Manolićevog HND-a i liberalnog HSLS-a do velikih desničara iz HKDU-a (jedan od braće Veselica je posjećivao Sorosa) i HSP1861 notornog Dobroslava Parage.

Što je “krajnja desnica” u Izraelu

Najsnažniji rezultat večeri ostvarila je stranka Židovska snaga koju The Associated Press (AP) predstavlja strankom “zastupnika krajnje desnice Itamara Ben-Gvira”, koja se pojavila kao treća najveća stranka. Na okupljanju isključivo muškaraca u kampanji u Jeruzalemu, religiozni muškarci sa židovskim kapama na glavi i mašući izraelskim zastavama plesali su slaveći rezultat. Na proslavi su pristaše Ben-Gvira uzvikivale “Smrt teroristima”.

AP navodi da je Ben-Gvir “učenik rasističkog rabina Meira Kahanea”, kojemu je zabranjen pristup parlamentu, a čiju su stranku Kach Sjedinjene Države označile kao terorističku skupinu prije nego što je on ubijen u New Yorku 1990.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kahaneova agenda pozivala je na zabranu miješanih brakova između Arapa i Židova, oduzimanje izraelskog državljanstva Arapima i protjerivanje velikog broja Palestinaca.

No, dok se na Kahanea gledalo kao na izgnanika, Ben-Gvir je jedan od najpopularnijih izraelskih političara, zahvaljujući svojim čestim medijskim istupima, vedrom ponašanju, sposobnosti da odvrati kritike i pozivima na oštriji stav prema Palestincima u vrijeme teških borbi u okupiranoj Zapadnoj obali. Mladi ultraortodoksni muškarci među njegovim su najjačim pristašama.

Liberalni mediji se boje za “neovisnost pravosuđa i LGBT prava

“Želimo napraviti potpuno odvajanje između onih koji su lojalni državi Izrael – i nemamo nikakvih problema s njima – i onih koji potkopavaju našu dragu zemlju”, rekao je.

Ako će Netanyahuov savez na kraju kontrolirati većinu, Ben-Gvir i njegov stranački čelnik, Bezalel Smotrich, sigurno će voditi teške pregovore. Ben-Gvir je rekao da će zahtijevati mjesto u vladi koje će nadzirati izraelsku policiju.

Njih dvojica su također rekli da će tražiti pravne reforme koje liberalni AP karatkerizira kao “usmjerene na slabljenje neovisnosti pravosuđa i davanje ovlasti parlamentu da poništava sudske odluke koje im se ne sviđaju”. “To bi moglo otvoriti put za odbacivanje kaznenih prijava protiv Netanyahua. Smotrich i drugi članovi stranke također su opetovano davali komentare protiv LGBTQ osoba”, tvrdi AP.

Takva stajališta mogla bi dovesti buduću Netanyahuovu vladu u sukob s Bidenovom administracijom, koja podržava dvodržavno rješenje s Palestincima. Također bi mogao otuđiti izraelske saveznike u SAD-u, posebice pretežno liberalnu židovsku američku zajednicu.

Netanyahu 2019. zabranio ulazak članovima 20 anti-izraelskih udruga u zemlju

Podsjetimo, Samoprozvani filantrop George Soros koji financira udruge radikalne ljevice i progresivnih liberala, bio je vrlo aktivan i u financiranju anti-izraelskih udruga, koje su provodile takozvanu BDS kampanju. Ta kampanja Bojkot, deinvestiranje i sankcije čiji je cilj bio delegitimiziranje države Izrael bila je popularna i među mnogim hollywoodskim zvijezdama i pjevačima.

Zbog toga je siječnju 2019. država Izrael poduzela i prve korake protiv nevladinih organizacija koja zastupaju anti-izraelska stajališta pa je tako objavljena lista 20 organizacija koja podržavaju kampanju bojkota Izraela, a čijim je članovima bio zabranjen ulazak u državu.

Među njima se nalazilo i šest nevladnih organizacija iz SAD-a od kojih su najmanje četiri primile donacije od samoprozvanog filantropa i milijardera Georgea Sorosa, inače mađaraskog Židova. inače, izraelsko Ministarstvo vanjskih poslova je još u 2017. godini objavilo priopćenje kojim osuđuje milijardera Georga Sorosa, te staje u obranu mađarskog premijera Viktora Orbana objašnjavajući kako je Soros bio legitimna meta kritika mađarskih vlasti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.