Njemačka, Brazil, Indija i Japan žele u Vijeće sigurnosti

epa04949215 German Chancellor Angela Merkel speaks during a plenary meeting of the United Nations Sustainable Development Summit on the eve of the General Debate of the UN General Assembly in New York, New York, USA, 25 September 2015. EPA/JUSTIN LANE

Njemačka kancelarka Angela Merkel se u subotu pridružila glasovima čelnika Brazila, Indije i Japana kojima traže da te zemlje uđu u prošireno i reformirano Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Merkel je u sklopu summita UN-a o razvoju ocijenila da bi Vijeće sigurnosti s više stalnih članica moglo bolje rješavati velike međunarodne krize.

Vijeće sigurnosti sada ima samo pet stalnih članica s pravom veta: SAD, Rusija, Kina, Francuska i Velika Britanija, dok se deset privremenih bira na dvogodišnji mandat.

Merkel je ocijenila da su zemlje G4 legitimni kandidati za stalne članice u vijeća. Četiri zemlje međusobno podupiru kandidature.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Učinkovitije i reprezentativnije Vijeće sigurnosti je potrebnije nego ikada za rješavanje kriza i sukoba koji su izbili posljednjih godina”, zatražile su te četiri zemlje u zajedničkom priopćenju.

Rezulatat podjela između pet stalnih članica Vijeća sigurnosti UN-a s pravom veta u pogledu velikih sukoba, poput onih u Siriji ili Ukrajini, je nemogućnost donošenja bitnih odluka u rješenju tih kriza.

Merkel se sastala s brazilskom predsjednicom Dilmom Rousseff, indijskim premijerom Narendrom Modijem i japanskim premijerom Shinzom Abeom na razgovoru o zajedničkoj kandidaturi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Opća skupština UN-a je ranije tijekom rujna dogovorila teksta mogućih reformi Vijeća, ali Kina, SAD i Rusija su ga odbili potpisati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.