Obama traži sredstva za rješavanje priljeva ilegalno useljene djece

Američki predsjednik Barack Obama u utorak je službeno zatražio od Kongresa žurnu isplatu 3,7 milijarda dolara kako bi odgovorio na sve veći priljev ilegalne djece preko meksičke granice, a napose za ubrzavanje postupka njihova izgona iz zemlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Američka vlada želi da Kongres glasuje o dodatnim sredstvima namijenjenim za proširenje prihvatnih centara, pravno rješavanje slučajeva radi izgona i poboljšanja usluga malodobnim izbjeglicama, rekli su čelnici Bijele kuće.

Taj će novac omogućiti da se odgovori na “izvanrednu humanitarnu situaciju”, rekli su čelnici. Bijela kuća želi napose povećati financijske mogućnosti te broj agenata za useljavanje i pograničnih policajaca.

Više od 52.000 malodobnika bez osobnih isprava i bez pratnje odraslih, uglavnom iz triju malih srednjoameričkih država (Gvatemala, Honduras i Salvador) uhićeno je od listopada na južnoj granici Sjedinjenih Država, uglavnom duž Rio Grandea u Teksasu, što je dvostruko više nego prethodne godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stanje je potaknulo žustru raspravu u Kongresu. Republikanci koji imaju većinu u Zastupničkom domu ocjenjuju da je predsjednik odgovoran za priljev ilegalaca zbog svoje odluke, koju je donio 2012., da na određeno razdoblje regulira status stotina tisuća mladih ilegalaca što je, po njihovu mišljenju, bilo okidač za krizu.

No nije sigurno da će ovaj zahtjev koji znatno premašuje broj od dvije milijarde, koliko se dosad spominjalo, biti dočekan raširenih ruku.

“Bez dodatnog izdvajanja sredstava vladine agencije neće imati dovoljno novca kako bi zadovoljavajuće riješile problem, osim ako ne poduzmu izvanredne mjere”, obrazložila je Bijela kuća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.