Prvi povijesni molitveni doručak u Jeruzalemu održan je na pedesetu obljetnicu ujedinjenja Jeruzalema, ujedno i Međunarodni dan Jeruzalema, u srijedu, 7. lipnja 2017. godine u kristalnoj dvorani hotela Waldorf Astoria, a na njemu je sudjelovala i hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu i članica parlamentarnog Izaslanstva za odnose s Izraelom Marijana Petir.
Ujedinjeni u molitvi za mir u Jeruzalemu, političari, predstavnici kršćanskih i židovskih vjerskih zajednica te istaknuti predstavnici civilnog društva i svijeta medija, okupili su se u Jeruzalemu ovom jedinstvenom prigodom. Na samom početku molitvenog doručka sudionike je pozdravio njegov inicijator Robert Ilatov, a kao posebni gosti sudionicima su se svjedočanstvom i molitvom obratili i izraelski ministar turizma Yariv Levin, zamjenik izraelskog premijera Michael Oren te američka kongresmenica Michele Bachman. Doručak je bio prožet molitvama i govorima, a u samom programu sudjelovala je i zastupnica Petir pročitavši ulomak iz Svetog Pisma kojega je odabrala za tu prigodu (2 Sam 23, 1-7).
Sudionike prvog jeruzalemskog molitvenog doručka, njih petsto i pedest pristiglih iz pedeset i šest zemalja svijeta, dan uoči održavanja samog molitvenog doručka, u izraelskom je parlamentu primio predsjednik Knesseta Yuli Edelstein prepoznajući tako važnost diplomacije utemeljene na vjeri između Izraela i kršćanskih zajednica diljem svijeta. Političare koji sudjeluju u programu prvog jeruzalemskog molitvenog doručka, primio je i predsjednik Izraela Reuven Rivlin. “Grad Jeruzalem, koji je nekoć bio podijeljen, danas je grad u kojem Židovi i Arapi, vjerski i sekularni vođe, pronalaze prostor za zajednički život i zajedno grade zajednički Jeruzalem”, kazao je predsjednik Rivlin.
Jeruzalemski molitveni doručak utemeljen je na inicijativu zastupnika izraelskog parlamenta Roberta Ilatova, predsjednika kršćanskog saveza u Knessetu.
Upravo s njim je zastupnica Petir razgovarala te zatražila da se nađe rješenje za financiranje kršćanskih škola u Izraelu kojih ima 47 a pohađa ih 33 000 učenika različitih vjeroispovijesti i ove škole slove kao najbolje u Izraelu. Vlada je u 2015.godini s 2/3 dotacija tim školama, financiranje smanjila na svega 29% čime je dovedena u pitanje njihova opstojnost.Nakon održanog prosvjeda kršćanskih škola postignut je dogovor o povećanju tog iznosa koji se ne poštuje o čemu je Petir informirala Ilatova i tražila da se i on uključi u rješavanje ovog problema.
Uz hrvatsku zastupnicu Marijanu Petir, u posjetu Izraelu nalaze se i članovi Europskog parlamenta Lars Adaktusson, Alojz Peterle, Branislav Škripek i Arne Gericke. Svi ovi europarlamentarci sa zastupnicom Petir tradicionalno organiziraju Europski molitveni doručak koji se svakog prosinca održava u Europskom parlamentu u Bruxellesu.
Podsjetimo, zastupnica Petir se tijekom svog službenog posjeta Izraelu susrela s apostolskim administratorom Latinskog jeruzalemskog patrijarhata mons. Pierbattistom Pizzaballom, hrvatskim franjevcima u Kustodiji Svete Zemlje te nekim nevladinim organizacijama.