Ostavština zloglasne Mugabeove diktature u Zimbabveu: Pljačka, teror, siromaštvo i korupcija

epa06317212 Zimbabwean President Robert Mugabe (L) and his wife First Lady Grace (R) depart after an Zimbabwe African National Union (Zanu PF) supporters solidarity rally held at the party's headquarters in Harare, Zimbabwe, 08 November 2017 (issued 09 November 2017). The solidarity rally was held to show support of Mugabe and also throw weight behind First Lady Grace Mugabe for the post of vice president following the sacking of former vice president Emmerson Mnangagwa from the post on 06 November 2017. EPA/AARON UFUMELI

Gotovo četiri desetljeća vladavine terora u rukama pokojnog diktatora Zimbabvea Roberta Mugabe ostavila je iza sebe korupciju, smrt, grubo kršenje ljudskih prava i glad.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mugabe je, podsjećamo, preminuo u četvrtak u Singapuru u dobi od 95 godina. Zimbabveom je diktatorski vladao od 1980. do 2017. godine.

Mugabe je bio “bivši gerilski vođa koji je preuzeo vlast nakon neovisnosti od vladavine apartheida 1980. godine”, naveo je Associated Press (AP).

U studenom 2017., državni napad koji je vojska izvela prisilio je Mugabea na ostavku. Bio je najstariji šef države i jedan od afričkih lidera s najdužom vladavinom u to vrijeme.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mugabeova stranka Patriotska fronta (ZANU-PF) ostala je na vlasti pod predsjednikom Emmersonom Mnangagwom, jednim od bivših diktatorovih potpredsjednika.

Ispod je nekoliko strahota koje su stanovnici Zimbabvea doživjeli za vrijeme zloglasne Mugabeove vlasti.

Genocid

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poznat kao najmračnija mrlja njegove ostavštine, Mugabe je počinio pokolj oko 20 tisuća etničkih pripadnika Ndebela u zapadnom Zimbabveu. Pokolj je uslijedio ubrzo nakon što je 1980. pomogao da se zaustavi kolonijalna vladavina bijelaca.

Genocid je postao poznat kao Gukurahundi, riječ Shona jezika koja u prijevodu znači “rana kiša.”

U četvrtak je Reuters izvijestio:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Samo tri godine nakon neovisnosti Zimbabvea od Britanije, Robert Mugabe poslao je vojsku kako bi srušio disidente i bivše gerilce odane suparniku u oslobodilačkom ratu.

Tijekom sljedeće dvije godine grupe za ljudska prava procjenjuju da je u zapadnom Zimbabveu umrlo čak 20 tisuća ljudi, od kojih su većina pripadnici etnički grupe Ndebele.

Mnoge žrtve su pogubljene, često nakon što su bile prisiljene da kopaju vlastite grobove. Ostali su bacani u bunare ili iskorišteni u rudarskim oknima.

Silovanja, mučenja, masovna prebijanja i uništavanja po selima također su bila uobičajena pojava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mugabe je jednom prilikom rekao da je bio “Hitler” svog vremena, prenosi Breitbart.

Okrutnost prema životinjama

Mugabeovu vladavinu obilježila je i konzumacija mesa ugroženih životinja, jednog od najvećih prirodnih dobara Zimbabvea.

U 2010. godini ABC News otkrio je:

Konzervatori i čuvari divljači zabrinuti su nakon što je predsjednik Zimbabvea Robert Mugabe naredio da se nekoliko divljih životinja, uključujući slonove beba premladih da napuste majke, pošalju u Sjevernu Koreju na dar – i gotovo sigurnu smrt.

1980-ih Mugabe je poslao dva nosoroga, koji se nalaze na popisu ugroženih vrsta, u Sjevernu Koreju.  Dva druga nosoroga, poslana u beogradski zoološki vrt u bivšoj Jugoslaviji otprilike u istom razdoblju, također su umrla.

Mugabe je tijekom svoje raskošne proslave 91. rođendana 2014. godine naredio klanje i poslužio neke od divljih životinja koje su bile ugrožene, uključujući slonove i lavove.

Rasizam 

Mugabe je 2000. pokrenuo kampanju za iseljavanje bijelih farmera i vraćanje zemlje crnačkom stanovništvu, što je dovelo do gladi.

Nakon izvršenih pokolja nad bijelačkim stanovništvom, nije obučio crnce kako bi postali poljoprivrednici i zamijenili dotadašnje vlasnike.

Kao rezultat toga, zimbabvejska ekonomija pala je u kaos s tisućama ljudi koji pate od siromaštva i gladi.

Osvrćući se na iseljavanje bijelih farmera, Metro je u četvrtak izvijestio:

“‘Brza reforma zemljišta’ trebala je preraspodijeliti zemlju od bogatih bijelih farmera do crnih Zimbabvejaca kojima je smetala manjinska vladavine, ali velika većina je data diktatorovim političkim pristalicama, što je dovelo do gladi.”

“Bijelac je naš pravi neprijatelj”, izjavio je Mugabe 2002. godine.

Pod njegovim vodstvom gospodarstvo zemlje bogate mineralima dovelo je do izgladnjivanja stanovništva.

Korupcija

Mugabe je uspješno zadržao vladavinu 37 godina uz korupciju i ograničene izbore koristeći se tehnikama zastrašivanja oporbe.

Iako je proveo više od deset godina u zatvoru bez suđenja kao politički protivnik britanske vladavine, Mugabe je ukinuo oporbu nakon što je stekao vlast.

U četvrtak Washington Post je izvijestio:

“Mugabe, kao izabrani vođa, okarakterizirao je političke protivnike kao “neprijatelje”, slobodno koristio pritvor bez suđenja i druge izvanredne ovlasti i zastrašivao protivnike u težnji za jednopartijskom državom.”

Čaopis Time je dodao:

“Tokom 1980-ih i 1990-ih, Mugabeova želja da bude vrhovni, nesporni i doživotni vođa Zimbabvea rodila je političko nasilje, prisilne nestanke, mučenja, korupciju i ekonomiju koja se u više generacija srušila, ostavljajući milijune stanovnika siromašnima.”

I njegov privatan život obilježen je spletkama. Mugabe je kao diktator navodno osvojio 100.000 dolara na lutriji 2010. koju je djelomično vodila državna banka. Antikorupcijski istražitelji istražuju i je li diktatorova supruga, bivša prva dama Grace Mugabe, lažno stekla doktorat na Sveučilištu u Zimbabveu, obzirom da je doktorirala u svega nekoliko mjeseci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.