Pakistanski Vrhovni sud u utorak je odbacio žalbu na oslobađajuću presudu izrečenu kršćanki Asji Bibi koja je osuđena na smrt zbog blasfemije.
Tročlani sud u Islamabadu potvrdio je oslobađajuću presudu, a zbog straha od nasilnih prosvjeda islamističkih skupina pojačana je sigurnost oko te institucije, ali i diljem zemlje. Zasad nema izvješća o prosvjedima.
Podsjetimo, 2010. godine Asia Bibi osuđena je na smrt zbog bogohuljenja, a njezin je slučaj izazvao zgražanje diljem svijeta. Bibi je u zatvoru provela osam godina.
Naime, pakistanski Vrhovni sud u Lahoreu 22. srpnja 2015. trajno je obustavio izvršenje smrtne kazne nad pakistanskom kršćankom Asijom Bibi. Naredio je i reviziju prethodnih sudskih procesa u slučaju Asije Bibi. Nakon suspendiranja smrtne kazne Asiji je dozvoljeno napustiti zatvor, međutim, iz sigurnosnih razloga odlučila je ostati.
Naime, islamistički fundamentalisti raspisali su nagradu od 5 000 dolara za njezino ubojstvo. Osim što su zastrašivali suce i prijetili članovima Asijine obitelji i odvjetnicima, fundamentalisti su ubili dvije ključne osobe u pakistanskoj vladi jer su tražile pošteno suđenje za Asiju Bibi: Salmaan Taseera, upravitelja pokrajne Punjab i Shahbaz Bahtia, ministra za manjine.
Vrhovni sud Pakistana oslobodio je Asiu Bibi krajem listopada prošle godine, a ta je presuda izazvala bijes fundamentalističkih vjerskih krugova koji su tražili njezino pogubljenje.
Istina o Asji Bibi
Asia Bibi, majka petero djece koja je radila na farmi, osuđena je na smrtnu kaznu nakon svađe s jednom muslimankom oko čaše vode. Ona je, prema optužbama, negativno govorila o islamu nakon što su joj drugi radnici prigovarali jer pije iz njihovih čaša a nije muslimanka, piše Reuters.
Glavni svjedoci u slučaju Asije Bibi su Mohammed Idris, vlasnik polja na kojem je Asija radila i na kojem je navodno izgovorila hulu, te mjesni imam Mohammed Qari Salim. Međutim niti jedan od njih riječi hule nije čuo.
> Pakistan: Kršćanka Asia Bibi puštena iz zatvora i nalazi se na sigurnoj lokaciji
Njezin je slučaj imao međunarodni odjek te je privukao pozornost papa Benedikta XVI. i Franje.
Njezino oslobođenje izazvalo je velike prosvjede radikalnih islamističkih skupina u Pakistanu. Pozvali su na ubojstvo Asie Bibi i sudaca koji su donijeli odluku o puštanju na slobodu.
CitizenGO pokrenulo je cijeli niz peticija o Asiji Bibi kako bi upoznala javnost s njezinim slučajem i potaknula stvaranje međunarodnog pritiska koji ju je do danas održao živom. Snimili su i dokumentarni film “Sloboda za Asiju Bibi” koja govori o Asijinom slučaju. Također,od Vrhovnog suda u Pakistanu tražili su da isječke filma u kojem Mohammed Idris i Mohammed Qari Salim priznaju kako nisu čuli Asijine riječi uvrste u dokazni materijal.
Kratki film o Asiji možete pogledati ovdje:
Prema pisanju lokalnih medija, Asia Bibi nalazi se s obitelji na sigurnoj lokaciji, a nekoliko europskih zemalja pokazale su spremnost da pruže azil Bibi i njezinoj obitelji budući da u Pakistanu još uvijek strahuju za vlastiti život. Nakon ove presude konačno mogu napustiti Pakistan.
Tekst se nastavlja ispod oglasa