Europski je parlament na svojoj sjednici u Strasbourgu ponovno raspravljao o stanju u Siriji, a u svjetlu intervencije Sjedinjenih Američkih Država, Francuske i Velike Britanije koje su u noći 14. travnja napale sirijske vojne baze, potaknute „navodnim“ napadom kemijskim oružjem u gradu Duomi 7. travnja.
U raspravu u Europskom parlamentu uključila se i hrvatska zastupnica Marijana Petir apelirajući na Europsku uniju da doprinese prekidu sukoba u Siriji, koji je ušao u svoju osmu godinu.
„Vjerujem da se možemo složiti da je najveće zlo koje se događa u svijetu stradavanje nevinih ljudi. Odmah iza toga dolazi nedostatak miroljubivog djelovanja onih koji su u mogućnosti pomoći“, rekla je Petir naglašavajući potrebu za miroljubivim djelovanjem naspram djelovanja koje dodatno produbljuje konflikt.
Referirajući se na nedavne događaje u Siriji te, prvenstveno, njihov medijski prikaz u ostatku svijeta i dostupnost relevantnih te objektivnih informacija, zastupnica Petir je rekla kako je nedostatak pristupa činjenicama otežavajući faktor.
O navodnim kemijskim napadima: „Zašto smo skloni reagirati na razne objave pa čak i poduzimati vojne akcije prije nego što se utvrdi objektivno činjenično stanje?“
„Dok čitamo o ‘navodnim’ napadima kemijskom oružjem, ne možemo se ne zapitati kako je tako teško doći do činjenica? Zašto smo skloni reagirati na razne objave pa čak i poduzimati vojne akcije prije nego što se utvrdi objektivno činjenično stanje?“, upitala je Petir kolege zastupnike.
Podsjetimo, saveznici su reagirali vojnom intervencijom dok još ne postoji izvještaj stručnjaka s terena koji bi potvrdio „navodnu“ upotrebu kemijskog oružja.
S druge strane, zastupnica Petir podsjeća kako je Europska unija, ali i međunarodna zajednica u cjelini, na toliko konkretnih napada i nasilje u Siriji, posebice kada je riječ o napadima na kršćane, propustila reagirati.
Petir podsjeća kako su u sirijskoj Istočnoj Ghouti bile smještene ekstremističke snage koje su bombardirale civilne položaje u Damasku pri čemu su granatirane i kršćanske crkve. U tom je vidu zastupnica Petir tražila i reakciju potpredsjednice Europske komisije i Visoke predstavnice Europske unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku Federice Mogherini koja je bila prisutna na raspravi.
„Zašto Zapad tada nije reagirao pa sukobi ne bi eskalirali? Zašto Zapad nije reagirao prije osam godina pa se u Siriji ne bi dogodio genocid nad kršćanima niti bi milijuni Sirijaca ostali bez svojih domova?“, upitala je zastupnica Petir apelirajući na stvaranje mira u ratom razorenoj Siriji.