Site icon narod.hr

Pobačaj na izborima: Što su o pravu na život rekli građani 10 država SAD-a?

pobačaj

Foto: Istock by Getty Images, Thinkstock; Montaža: Narod.hr

Tijekom izborne kampanje za novog američkog predsjednika, pobačaj je bio jedna od bitnih tema. Štoviše, pitanje pobačaja našlo se na glasačkom listiću u deset saveznih država SAD-a. Florida, Nebraska i Južna Dakota na ovim su izborima rekle DA životu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glasači u tih deset država ove su godine odlučivali hoće li pravo na pobačaj uključiti u svoje ustave. Naime, savezne države same odlučuju o zabrani pobačaja otkako je Vrhovni sud SAD-a poništio presudu Roe protiv Wadea. Do sada je u 22 države SAD-a prekid trudnoće bio zabranjen ili ograničen.

Pobačaj – tko je kako glasovao o njemu?

Tijekom američkih predsjedničkih izbora, Florida je morala zadovoljiti prag od 60 posto za ‘prolaz’ pitanja o pobačaju. U državi Colorado prag je morao doseći 55 posto. Za preostale države bila je potrebna jednostavna većina.

U Nebraski su se birači suočili s dva izbora. Jedan favorizira pravo na pobačaj, a drugi bi ga zabranio nakon prvog tromjesečja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Među saveznim državama koje su glasovale o pobačaju, u Arizoni, Floridi, Missouriju, Nebraski i Južnoj Dakoti na snazi su bile zabrane i ograničenja pobačaja.

Neke savezne države iskoristile su predsjedničke izbore radi jače zakonske zaštite pobačaja. U nastavku donosimo rezultate glasovanja o pobačaju.

Florida

U saveznoj državi Floridi 2022. godine, guverner Floride Ron Desantis potpisao je zakon o zabrani abortusa poslije 15. tjedna trudnoće. Florida je do tada dozvoljavala pobačaj do 24. tjedna. Florida se na ovim izborima pozvala na 4. amandman vezano za pravo na pobačaj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovim se amandmanom ograničava uplitanje vlade u postupak prije nego je to potrebno za zdravlje pacijenta. Za usvajanje ove mjere bilo je potrebno 60 posto glasova. Za pravo na pobačaj glasovalo je nešto iznad 57 posto glasača.

Foto: snimka zaslona

Maryland

Maryland je glasovao za pravo na reproduktivnu slobodu. Ovim amandmanom bi se zajamčilo pravo na pristup pobačaju dodavanjem teksta u Ustav kojim se štiti “sposobnost donošenja i provedbe odluka za sprječavanje, nastavak ili prekid vlastite trudnoće.”

Nešto više od 74 posto glasača glasovalo je ‘Za’.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Foto: snimka zaslona

Missouri

Država Missouri očitovala se o pravu na pobačaj. Ovim bi se amandmanom, navodi New York Times, uspostavilo ustavno pravo na ”reproduktivna prava i uklonila zabrana pobačaja u Missouriju”. 51,6 posto glasovalo je za pravo na prekid trudnoće.

Foto: snimka zaslona

Arizona

I Arizona je tražila mišljenje birača o pravu na pobačaj. Ovim bi se prijedlogom izmijenio državni Ustav kako bi se uspostavilo pravo na postupak pobačaja, ograničavajući ovlasti države da se miješa u ovo pravo. Prema dosadašnjim podacima, nešto iznad 61 posto birača podržalo je prijedlog.

Foto: snimka zaslona

Colorado

U Coloradu je prag glasova morao doseći 55 posto kako bi ‘prošlo’ pravo na pobačaj. Ovim bi se amandmanom u državni Ustav dodalo priznavanje prava na postupak i zabranjuje državnim i lokalnim vlastima da ometaju to pravo. Prema dostupnim podacima, ovo je pravo podržalo 61,5 posto građana Colorada.

Foto: snimka zaslona

Nebraska

Nebraska se na ovim izborima trebala očitovati o dva pitanja. Jedno od njih je zabrana pobačaja nakon prvog tromjesečja. Ovom mjerom bi se izmijenio državni ustav kako bi se zahvat zabranio u drugom ili trećem tromjesečju, osim u hitnim slučajevima ili za trudnoću koja je posljedica incesta ili seksualnog napada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

55,3 posto građana podržalo je zabranu pobačaja nakon prvog tromjesečja trudnoće.

Foto: snimka zaslona

Drugo pitanje na izborima u Nebraski bilo je pravo na pobačaj. Ovo pravo ide u smjeru izmjene Ustava “kako bi se uspostavilo pravo na postupak do fetalne održivosti ili kada je potrebno za očuvanje zdravlja trudne pacijentice”. Protiv prava na pobačaj glasovalo je 51,3 posto glasača.

Foto: snimka zaslona
>Teksas: Na snazi zabrana pobačaja nakon 6. tjedna trudnoće

New York

Građani države New York glasali su za prijedlog “jednakosti zakonske zaštite”. Prema pisanju New York Timesa, amandman predviđa dodavanje u Ustav odredbe da se pojedincima ne mogu uskratiti prava na temelju njihove “etničke pripadnosti, nacionalnog podrijetla, dobi, invaliditeta” ili “spola, uključujući seksualnu orijentaciju, rodni identitet, rodno izražavanje, trudnoću, ishode trudnoće, te reproduktivno zdravlje i autonomiju.”

Ovaj je prijedlog podržan sa 61,8 posto glasova.

Foto: snimka zaslona

Južna Dakota

I stanovnici Južne Dakote glasovali su oko prava na prekid trudnoće. Ovim amandmanom uspostavilo bi se ustavno pravo na postupak pobačaja.

U prvom tromjesečju ne bi bilo ograničenja. U drugom tromjesečju bile bi dopuštene odredbe o odlukama o pobačaju. U trećem tromjesečju pobačaj bi bio reguliran ili zabranjen osim kada je medicinski neophodan da se spasi život trudnice. Prema dostupnim podacima, protiv ovog amandmana izjasnilo se 58,6 posto građana Južne Dakote.

Foto: snimka zaslona

Montana

I Montana je glasovala o pravu na pobačaj. Namjera je bila promjenom Ustava utvrditi pravo pojedinaca na pristup pobačaju. Također bi se zabranilo Vladi da kažnjava liječnike ili one koji izvrše pobačaj. Građani Montane podržali su ovaj amandman s nešto iznad 57 posto.

Foto: snimka zaslona

Nevada

O pravu na pobačaj glasovalo se i u Nevadi. Njime bi se izmijenio državni Ustav kako bi se uspostavilo temeljno pravo na postupak sve dok fetus ne postane održiv ili kada je to potrebno za očuvanje zdravlja trudne osobe. Bude li usvojen, za ovaj je prijedlog rečeno da neće automatski postati zakon, već će biti stavljen na glasovanje na općim izborima 2026.

Prema rezultatima, 63,8 posto građana Nevade podržalo je prijedlog o kojemu će se još jednom očitovati za dvije godine.

Foto: snimka zaslona
>Trump za pravo na život: sutra će održati uvodni govor na “Pro life gala”

Novi ‘vjetar u leđa’ pronatalitetnim politikama SAD-a?

Jedna od saveznih američkih država koja je upalila crveno svjetlo pobačaju je i Georgia, i to nakon 6. tjedna trudnoće. Ranijih godina ograničenja i zabrane prekida trudnoće uvele su države Ohio, Alabama, Mississippi i Kentucky.

Prije tri godine država Texas je proglasila zabranu pobačaja nakon 6. tjedna trudnoće. Tu je odluku gorljivo kritizirao sada već bivši američki predsjednik Joe Biden.

Neke od saveznih država nakon teksaškog su poteza počele raditi na pripremama sličnih zakona. Vrijeme pred nama pokazat će u kojem će smjeru Amerikanci razmišljati o zaštiti života. Sada, nakon pobjede Donalda Trumpa, svojevremeno proglašenog “najvećim zagovornikom života među predsjednicima”, Amerika bi po pitanju pro-life politika mogla dobiti novi ‘vjetar u leđa’.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version