Site icon narod.hr

Pokušava li UN uvesti pobačaj u zemlje u kojima je zabranjen?

Foto: Flickr

Virus zike evidentiran je u 30 zemalja otkad se prvi put prošle godine pojavio u Brazilu. Ujedinjeni Narodi još su u petak od vlada tih zemalja zatražili da se ženama odobri pobačaj i da im se omogući pristup kontracepcijskim sredstvima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Kako ćete tim ženama sugerirati da ne ostanu trudne jer je to opasno, a ne ponuditi im mogućnost sprečavanja trudnoće”, zapitala se pred novinarima glasnogovornica Visokoga povjerenstva za ljudska prava Cecile Pouilly.

Inače, u Južnoj Americi u većini zemalja je zabranjen pobačaj, te je stopa pobačaja najmanja s obzirom da je čini pretežno katoličko stanovništvo.

Sada zdravstveni djelatnici diljem Južne Amerike traže od žena da se suzdrže od trudnoće, da ne rađaju djecu kako ne bi doprinijeli širenju virusa, a trudnice se poziva na pretrage, kao i na pobačaj i legalizaciju pobačaja. S obzirom da to čini i UN, nije li to pokušaj da u ove zemlje na mala vrata uvede pobačaj?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Znate li što je zika virusna infekcija?

Zika virus kao uzročnik zika virusne infekcije prvi je put identificiran 1947. godine u Ugandi kod rezus majmuna, a 1952. godine kod ljudi (također u Ugandi i Tanzaniji). Do 2007. godine virus je cirkulirao na području tropske Afrike i Jugoistočne Azije gdje je zabilježeno nekoliko epidemija, a kasnije dolazi do širenja i pojava epidemija na pojedinim otocima na Pacifiku. U 2015. godini zabilježeni su prvi autohtoni slučajevi u zemljama Južne Amerike, gdje u nekoliko mjeseci infekcija poprima razmjere široko rasprostranjene epidemije.

U Europi je do sada zabilježeno nekoliko importiranih slučajeva zika virusne bolesti (Ujedinjeno Kraljevstvo, Nizozemska, Švicarska, Italija, Španjolska, Portugal, Finska) i to kod osoba koje su prethodno boravile u zahvaćenim državama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zika virus se prenosi ubodom komaraca iz porodice Aedes, ali se također može prenijeti i s majke na plod preko posteljice, odnosno tijekom poroda. Zabilježen je i prijenos spolnim putem.

U ovom trenutku ne postoji cjepivo niti lijek za terapiju zika virusne bolesti. Liječenje je simptomatsko, primjenom lijekova za snižavanje povišene temperature te lijekova protiv bolova.

Inkubacija zika virusne bolesti iznosi 3 do 12 dana nakon uboda zaraženog komarca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Većina infekcija (do 80 posto) asimptomatska je, a kod simptomatskih oblika najčešće se radi o blažoj kliničkoj slici akutne bolesti s povišenom temperaturom, osipom, bolovima u mišićima i zglobovima, konjunktivitisom i glavoboljom. Bolest obično traje 4 do 7 dana, rijetko zahtijeva hospitalizaciju te uglavnom prolazi bez teških komplikacija i smrtnih ishoda.

Još nije pouzdano utvrđena uzročna veza, no postoji indicija da je zika virusna infekcija povezana s povećanim rizikom neželjenih ishoda trudnoća, poput spontanih pobačaja, prijevremenih porođaja ili pojave prirođenih malformacija novorođenčadi kod žena koje su tijekom trudnoće bile zaražene zika virusom.

Prema podacima Europskog centra za sprečavanje i kontrolu bolesti do sada je zabilježena autohtona transmisija zika virusa u sljedećim državama: Barbados, Bolivija, Brazil, Cape Verde, Kolumbija, Dominikanska Republika, Ekvador, El Salvador, Fidži, Francuska Gvajana, Gvadalupa, Guatemala, Gvajana, Haiti, Honduras, Maldivi, Martinique, Meksiko, Nova Kaledonija, Panama, Paragvaj, Puerto Rico, Saint Martin, Samoa, Solomonski otoci, Surinam, Tajland, Venezuela i Djevičanski otoci Sjedinjenih Američkih Država.

Obzirom da je u Europi zabilježeno nekoliko importiranih slučajeva zika virusne bolesti postavlja se pitanje mogućnosti daljnjeg širenja virusa na području Europe. Budući da na prostoru Europe postoji vrsta komarca (Aedes albopictus – tigrasti komarac) koja ima sposobnost prenošenja zika virusa ta mogućnost nije isključena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, tijekom zimskog razdoblja rizik daljnjeg prijenosa zika virusa u Europi, uključujući i Hrvatsku, izuzetno je nizak jer trenutni klimatski uvjeti ne pogoduju tigrastom komarcu.

Putnici koji planiraju putovanje trebaju se dobro informirati o tome koja područja su trenutno rizična te o potrebnim preventivnim mjerama zaštite od uboda komaraca.

Trudnicama i ženama koje planiraju trudnoću preporučuje se odgoditi put u rizična područja, a ako to ipak nije moguće, potrebno je koristiti sredstva za odbijanje komaraca (repelenti), nositi dugu odjeću (rukave, nogavice), koristiti zaštitne mreže protiv komaraca (prozori i vrata) odnosno boraviti u klimatiziranim prostorijama.

Trudnice koje su boravile u rizičnom području po povratku trebaju informirati svog ginekologa koji prati njihovu trudnoću radi primjerene procjene i daljnjeg prenatalnog praćenja.

Povratnici iz rizičnih područja trebaju odgoditi dobrovoljno davanje krvi 14 dana po povratku. Također, svaki putnik koji unutar tri tjedna po povratku iz rizičnog područja razvije simptome bolesti treba obavezno kontaktirati svog liječnika s napomenom mjesta putovanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version