Koalicija nevladinih udruga “1. ožujka” koja zastupa interese bošnjačkih i hrvatskih prognanika s područja Republike Srpske pozvala je u utorak na građanski neposluh prema vlastima tog entiteta.
Svim građanima nesrpske nacionalnosti upućen je javni poziv da odbiju bilo kakve mjere povezane s provedbom odluke vlade RS od prošlog tjedna o nametanju dodatnih provjera prijave mjesta prebivališta u tom entitetu.
Bošnjacima i Hrvatima koji imaju nakanu prijaviti prebivalište u RS dali su preporuku da u slučaju problema s policijom kontaktiraju ured koalicije u Srebrenici kako bi se potom poduzele pravne mjere “u svrhu zaštite od pravnog nasilja koji se provodi u RS”.
Sve prognanike koji kane podnijeti zahtjev za izdavanje osobne iskaznice u RS iz “1. ožujka” su podsjetili kako kao povratnici po zakonu nisu dužni prilagati nikakve posebne dokaze o tome gdje se i zbog čega prijavljuju.
Vlada RS prošli je tjedan donijela odluku kojom je entitetskoj policiji naložila poduzimanje dodatnih provjera pri prijavi mjesta prebivališta uz obrazloženje kako je riječ o privremenoj mjeri koja će vrijediti dok se na državnoj razini ne izmijeni postojeći zakon koji regulira to pitanje.
Izmjene zakona koje je usvojio Zastupnički dom parlamenta BiH već mjesecima su zaustavljene u Domu naroda jer se njihovu usvajanju protive zastupnici iz Stranke demokratske akcije (SDA).
U toj su stranci istaknuli kako zapravo podupiru zahtjeve povratnika nesrpske nacionalnosti u RS koji strahuju da im se novim zakonom pokušava onemogućiti prijavljivanje na teritoriju tog entiteta jer mnogi među njima nisu uspjeli obnoviti kuće i stanove i u njima ne mogu trajno boraviti a policija im na temelju te činjenice pokušava osporiti pravo na prijavu prebivališta.
Koalicija “1. ožujka” istodobno provodi kampanju pojačane registracije prognanika nesrpske nacionalnosti na području RS-a i njihova motiviranja da sudjeluju na izborima zakazanim za listopad.
Svrha je te kampanje osigurati da barem dva ili tri od 14 zastupnika u parlamentu BiH koji se biraju s područja Republike Srpske budu iz redova stranaka koje zastupaju interese Bošnjaka i Hrvata. Time bi se ujedno onemogućila zloporaba tzv. entitetskog glasovanja u državnom parlamentu kojim stranke sa srpskim predznakom redovito blokiraju donošenje zakona kad god ocijene da bi mogli prenijeti na državnu razinu dio ovlasti koje pripadaju entitetima.
Devet stranaka s bošnjačkim i hrvatskim predznakom ranije ovog mjeseca dogovorilo je i zajednički izborni nastup na području RS a vlasti entiteta na to su odgovorile najavom dodatnih provjera prebivališta pa samim time i registriranih glasača.
Predsjedatelj Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović ranije je ocijenio uredbu vlade RS kao protuustavnu pozvavši Ured visokog predstavnika za BiH (OHR) da reagira i poništi je.
Sličan apel OHR-u uputio je i član Predsjedništva BiH Željko Komšić uz ocjenu kako vlasti RS zapravo pokušavaju onemogućiti predizbornu strategiju bošnjačkih i hrvatskih stranaka.
Predsjednik RS Milorad Dodik izjavio je kako se neće odustati od provedbe donesene odluke a zaprijetio je i da se neće provoditi eventualna odluka OHR-a o njezinu poništenju.