Prednost demokratske predsjedničke kandidatkinje Hillary Clinton neznatno se smanjila otkako je FBI krajem prošlog tjedna objavio da ponovno otvara istragu o njezinoj privatnoj elektroničkoj pošti, pokazuje u ponedjeljak anketa Reuters/Ipsosa.
Clinton ima pet posto prednosti u odnosu na republikanskog suparnika Donalda Trumpa, pokazuju rezultati istraživanja provedenog između 26. i 30. listopada. Prošlog četvrtka bila je u prednosti od šest posto.
I druge ankete ukazuju na pad popularnosti Clinton preko vikenda. Real Clear Politics, koji donosi prosjek svih važih anketa, pokazuje da je prednost Clinton pala sa 4.6 posto u petak na 2.5 posto u ponedjeljak.
Američki predsjednički izbori održavaju se 8. studenoga.
Direktor FBI-a James Comey u petak je pismeno obavijestio američki Kongres da FBI pregledava nove emailove koji bi mogli biti važni u istrazi o Clintoninu korištenju privatne elektroničke pošte dok je obnašala dužnost državne tajnice (2009. – 2013.). FBI je istraživao je li Clinton prekršila zakon kada je poslovnu komunikaciju obavljala sa svog privatnog servera i putem privatne elektroničke pošte, a ne službene.
Jednogodišnja istraga pokazala je u srpnju da je Clinton “iznimno neoprezno” koristila elektronsku poštu i da je najmanje 110 emailova sadržavalo povjerljive podatke, no utvrđeno je je da nije prekršila zakon.
Elektronička pošta Hillary Clinton: u čemu je zapravo problem?
Clinton je imala privatni email server u podrumu svoje kuće u Chappaqui, država New York, koji nije koristila samo za osobnu korespondenciju nego i za službene potrebe kao šefica američke diplomacije.
Stručnjaci kažu da takva praksa nije strogo zabranjena i omogućivala je Hillary Clinton brzu reakciju u slučaju diplomatske krize.
Međutim, upitno je to što je Clinton isključivo koristila privatni mail server, a ne onaj State Departmenta koji je sigurniji i manje ranjiv na napade hakera.
FBI se u svojoj istrazi koncentrirao na pitanje je su li strogo povjerljive državne informacije prolazile preko njezina privatnog servera. I ako jesu, je li državna tajnica time prekršila zakon. A u tom bi slučaju mogla i kazneno odgovarati.
U prosincu 2014. Clinton je istražiteljima predala oko 30 tisuća emailova. Uz par iznimki, većina ih je u međuvremenu objavljena.
Međutim, Clitnon je izbrisala dodatnu 31 tisuću mailova, one koje je smatrala privatnom prepiskom, poput planova za vjenčanje kćeri Chelsea, majčina pogreba, satova joge i obiteljskih planova za odmor.
Ta nestala pisma potaknula su napade njezinih protivnika da izbrisala one mailove koji dokazuju njezinu nespobnost.
FBI je istragu završio u srpnju i zaključio da je nekoliko dokumenata s oznakom tajnosti prošlo preko njezina servera.
Savezna istražna agencija priopćila je da je Clinton bila krajnje nemarna u baratnju državnim tajnama, ali i objavila neće podići optužnicu jer nema dokaza da je to napravila s namjerom. Ministarstvo pravosuđa složilo se s tom procjenom.
Po medijskim izvješćima, FBI je sada nabasao na više od tisuću dosad nepoznatih mailova Hillary Clinton, a direktor agencije James Comey priopćio da ih mora provjeriti. FBI još ništa nije priopćio o sadržaju tih poruka.
Odluka da pokrene dodatna istraga 11 dana prije izbora oduševila je Donalda Trumpa i suprotno, izazvala nezadovoljstvo u redovima demokrata jer bi slučaj mogao utjecati na ishod izbora.
Emailovi nisu pronađeni u računalu demokratske predsjedničke kandidatkinje, nego na kompjuteru koji je zaplijenjen osramoćenom bivšem kogresniku Anthonyju Weineru.
Weiner je pod istragom da je slao lascivne poruke maloljetnim djevojkama.
Kakve to ima veze s Hillary Clinton? On je bivši suprug njezine najbliže suradnice Hume Abedin koja je, izgleda, često koristila suprugovo računalo.
Tekst se nastavlja ispod oglasa