Predsjednička knjižnica Baracka Obame gradit će se u Chicagu

epa04707656 US President Barack Obama delivers remarks at an event entitled 'Champions of Change', which honors people that have made changes within their companies, communities or organizations to advocate for commonsense paid sick leave and paid leave policies for working families, in the Eisenhower Executive Office Building, in Washington DC, USA, 16 April 2015. EPA/MICHAEL REYNOLDS

Predsjednička knjižnica Baracka Obame bit će sagrađena u njegovu gradu Chicagu, objavila je u utorak Zaklada Obama, a objavom lokacije i službeno je potvrđeno nagađanje da su bitku izgubili grad New York i Havaji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obamina zaklada, neprofitna organizacija koja je vodila cijeli proces, nije još odabrala točnu lokaciju u samome Chicagu, no očekuje se da će to biti jedan od dvaju parkova blizu glavnog kampusa Sveučilišta Chicaga.

Obama je odrastao na Havajima, a koledž je pohađao u New Yorku, no njegov je dom u Chicagu u kojem je proveo najveći dio svoje političke karijere, upoznao svoju suprugu i gdje su rođene obje njegove kćeri.

“Možemo time također privući ljude u Chicago”, rekao je predsjednik u videoporuci kojom je objavio svoj odabir.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Smatram se stanovnicom South Sidea”, kaže u istome isječku Michelle Obama, govoreći o jednome od tri glavna dijela Chicaga u kojem su smještene i brojne siromašne, ali i kriminalne četvrti.

Predsjedničku knjižnicu prvi je dao sagraditi Franklin Roosevelt u želji da okupi i na jednom mjestu učini dostupnim javnosti sve arhive kako bi se izbjegla mogućnost da se dokumenti rasprše i izgube. Njegov su primjer slijedili drugi predsjednici te je predsjednička knjižnica postala američka tradicija, spomenik u slavu godina provedenih u Bijeloj kući.

Stanovnici South Sidea nadaju se da će buduća predsjednička knjižnica stvoriti radna mjesta i privući ulaganja. Ipak, neki mali poduzetnici strahuju da će se morati iseliti jer će gradnja knjižnice potaknuti rast najma poslovnog prostora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjedničke knjižnice korisne su znanstvenicima, sveučilištima i strastvenim istraživačima američke politike i povijesti, ali dakako i široj javnosti koja u njima može pronaći zadivljujuću količinu tekstova, fotografija i videosnimaka, a ujedno su i muzeji.

Kritičari su međutim nezadovoljni načinom rada predsjedničkih knjižnica jer njihovu gradnju financira predsjednik, točnije rečeno njegovi donatori, a zatim savezna država u kojoj je ustanova smještena na sebe preuzima troškove funkcioniranja. I upravo je to izvor kritika jer se se rad tih ustanova, kojima si predsjednik nastoji izboriti bolje mjesto u povijesti, financira novcem poreznih obveznika.

Javili su se i neki glasovi koji zagovaraju da se sve predsjedničke knjižnice okupe na jednom mjestu koje bi bilo dostupno svima i da se svi predsjednički arhivi ujedine, no izgledi da se neki predsjednik odrekne tako moćnog sredstva kojim sam sebi podigne Panteon za sada se čine maleni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.