Predsjednički izbori u Kazahstanu: Uhićene stotine oporbenih prosvjednika

epa07636650 Police detain opposition supporters during a protest calling for free and fair elections during the presidential elections in Nur-Sultan (formerly known as Astana), Kazakhstan, 09 June 2019. EPA/IGOR KOVALENKO

Stotine oporbenih prosvjednika uhićene su u nedjelju u Kazahstanu, gdje se održavaju prvi predsjednički izbori nakon 30 godina vladavine dosadašnjeg predsjednika Nursultana Nazarbajeva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kasim Žomart Tokajev, koji je privremeno preuzeo vlast nakon ostavke Nazarbajeva u ožujku i jedini je ozbiljni kandidat na predsjedničkim izborima, gotovo je siguran u pobjedu unatoč tomu što je u utrci još šest kandidata.

Današnje izbore obilježili su najveći prosvjedi stanovnika te bivše sovjetske države u posljednje tri godine.

Među uhićenima su bili i novinari Radija Slobodne Europe/Radio Liberty, Petr Trotsenko u Almatiju i Sanija Tojken u Nursultanu, no ubrzo nakon privođenja su pušteni. Jednako je prošao Marius Fossum iz organizacije za obranu ljudskih prava iz norveškoga Helsinškog odbora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najžešći protivnik, bivši bankar koji trenutačno živi u egzilu, Muktar Abliazov pozvao je na današnje prosvjede.

U priopćenju nevladine udruge Human Rights Watch stoji da je zamisao o političkoj tranziciji “iluzija” te se upozorava na nastavak kršenja ljudskih prava i za vrijeme privremenog predsjedanja zemljom Kasima Žomarta Tokajeva.

“Kazahstanske vlasti rutinski prekidaju mirne prosvjede, na silu odvode njihove sudionike te ih kažnjavaju novčanim kaznama i kratkim zatvorskim kaznama”, stoji u priopćenju HRW-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tokajev (66), natječe se sa šestoricom kandidata od kojih nijedan nije poznat široj javnosti i samo se jedan može smatrati njegovim stvarnim suparnikom. Naprotiv, privremeni predsjednik je u kampanji imao potporu mnogih poznatih ljudi i na raspolaganju su mu bila državna sredstva.

Tokajev uživa potporu autokrata Nursultana Nazarbajeva, koji je na opće iznenađenje u ožujku podnio ostavku nakon 30 godina na vlasti. Prvi put je Nazarbajev bio zabran 1991. a zatim ponovo četiri puta s više od 80 posto glasova te je 2015. usred gospodarskih teškoća dobio čak 98 posto glasova uz izlaznost od 95 posto.

Međunarodni promatrači nisu nijedne izbore proglasili slobodnima ni poštenima i moguće je da će tako biti i s ovima. Po anketi jedne od dviju agencija kojima je dopušteno raditi, Tokajev dobiva gotovo 73 posto glasova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.