Predsjednik Južne Koreje Moon Jae-in u ponedjeljak skromno odbacio ideju da primi Nobelovu nagradu za mir zbog razgovora između Sjeverne i Južne Koreje te je poručio, kako umjesto njega nagradu može dobiti predsjednik SAD-a Donald Trump, javlja Breitbart.
Susret vođa dviju Koreja prvi je značajan korak ka miru i popravljanju odnosa dviju zemamlja od 1950. godine kada su započeli rat. Naime, Sjeverna i Južna Koreja su do petka bile u sukobu oko državne granice, te nikada službeno nisu prekinule rat, iako su pola stoljeća provele u primirju.
Ideja da se predsjedniku Južne Koreje dodijeli nagrada za mir došla je od udovice bivšeg predsjednika Južne Koreje Dae-junga koji je tu nagradu dobio još 2000. godine zbog prvo sastanka s tadašnjim vođom Sjeverne Koreje.
“Ne treba mi Nobel, treba mi mir”
“Predsjednik može uzeti dobiti Nobela za mir, sve što nama treba je mir”, odgovorio je predsjednik Moon Jae-in.
Trumpovi pobornici na stranačkom skupu u Michiganu skandirali su “Nobel, nobel!”, a predsjednik Sjedinenih američkih država bio je vidno zadovoljan tim činom podrške.
Bivši predsjednik SAD-a Barack Obama također je dobio Nobela za mir nedugo nakon što je postao predsjednik, bez da je povukao i jedan značajan vanjsko politički potez, pa je tako za uvijek ostao misterij zašto mu je nagrada dodijeljena, a ni on sam nije imao konkretan odgovor na to pitanje.
Šira javnost pa i intelektualci smatrali su da je time srozana vrijednost i ugled te nagrade budući da su posljedice Obamine politike bile katastrofalne za Bliski istok: za njegove administracije zaredali su ratovi u kojima su SAD u pravilu imale ulogu podstrekača zbacivanja s vlasti starih struktura, što je nerijetko rezultiralo građanskim ratovima i sukobima.
S druge strane, mainstream mediji, te dugogodišnji senatori iz redova Demokrata pa i Republikanaca gotovo cijelu prošlu godinu su proveli u pokušajima opozivima predsjednika Trumpa zbog toga što su smatrali kako Trumpov “psihološki rat” s diktatorom Kim Jong Unom može izazvati nuklearni pa i treći svjetski rat.