Site icon narod.hr

Prvi čovjek NATO-a Stoltenberg želi da Kosovo i Srbija smanje napetosti

epa04816467 NATO Secretary General Jens Stoltenberg speaks at a media briefing during a meeting of the North Atlantic Treaty Organization (NATO) Defense Ministers council at the alliance's headquarters in Brussels, Belgium, 24 June 2015. NATO defence ministers kicked off a two-day meeting with discussions expected on the positioning of military equipment along the alliance's eastern flank as part of the Ukraine crisis response. EPA/OLIVIER HOSLET

Čelnik NATO-a Jens Stoltenberg u petak je pozvao čelnike Kosova i Srbije da smanje napetosti narasle proteklih tjedana nakon što je Srbija na Kosovo poslala vlak na kojem je na više jezika bilo ispisano “Kosovo je Srbija” i kojeg je na granici zaustavila kosovska policija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Srpski predsjednik Tomislav Nikolić je optužio vlasti u Prištini da žele započeti rat dok njegov kosovski kolega Hashim Thaci tvrdi da Srbija želi iskoristiti model kojim je Rusija anektirala Krim kako bi to učinili sa sjevernim Kosovom.

Napetosti su dodatno narasle ovog tjedna kad su kosovske vlasti najavile da će ukloniti zid kojeg su Srbi izgradili u etnički podijeljenoj Mitrovici.

“Ne treba nam više retorike, nego dijaloga, trebamo smanjiti tenzije i izbjegavati incidente… te ići naprijed prema normalizaciji odnosa između Prištine i Beograda”, rekao je glavni tajnik NATO saveza Jens Stoltenberg nakon susreta s kosovskim premijerom Isom Mustafom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europska unija i NATO smatraju kako je integracija država zapadnog Balkana u te institucije put prema jamstvu mira u regiji koja se i dalje nosi s posljedicama ratova nakon raspada Jugoslavije početkom devedesetih godina prošlog stoljeća. Danas se na području Kosova nalazi 4500 NATO-vih vojnika.

Kosovski Albanci čine oko 90 posto od 1,8 milijuna stanovništva te mlade države. Na sjeveru Kosova živi srpska manjina od između 40 i 50 tisuća ljudi koji ne priznaju vlast Prištine.

Normalizacija odnosa je ključni uvjet za napredak u pregovorima na putu prema Europskoj uniji za obje države.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version