Putin Oliveru Stoneu: Pad cijena nafte bio nam je stimulans za razvoj vlastite industrije i poljoprivrede

Foto: fah

Pad cijena nafte na svjetskom tržištu, za koji se spekuliralo da je povezan i sa gospodarskim pritiskom na Rusiju koja je jedan od najvećih svjetskih proizvođača nafte i zemnog plina, izazvao je u toj zemlji i pozitivne pomake. Došlo je do nenadanog i naglog razvoja poljoprivrede i industrije, a osobito sofisticiranih visokotehnoloških proizvoda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rusija pd vodstvom Vladimira Putina ne posustaje. Nakon što je u međunarodnim odnosima ukinula dvadesetogodišnju unipolarnost svijeta i suverenu vladavinu SAD-a, ova svjetska velesila dobiva i snažan gospodarski zamah usprkos sankcijama i padu cijena nafte čija prozvodnja i prodaja ima dominantan značaj u ruskoj ekonomiji.

Prema riječima ruskog predsjednika, Rusija se orijentirala na visokotehnološke proizvode i okrenula situaciju s niskim cijenama nafte u svoju korist, te je na potakla razvoj vlastite industrije.

Pad svjetskih cijena nafte bio je stimulans za industriju i poljoprivredu u Rusiji, mišljenje je ruskog predsjednika, Vladimira Putina. Rekao je to u intervjuu američkom redatelju Oliveru Stoneu, koji trenutno snima četverodijelni dokumentarni serijal “Intervju s Putinom”. Premijerno prikazivanje dokumentarnog filma bilo je u nedavno na američkoj televiziji “Showtime” ( koja je ujedno i producirala seriju ), a izdavač “Hot Books” izdao je i knjigu s tekstovima iz intervjua.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Naši napori usmjerereni su na to da promijenimo strukturu gospodarstva administrativnim i financijskim sredstvima”, naglasio je predsjednik Rusije Putin. “Mi smo već počeli ubirati plodove naše strategije, no to je još nedovoljno za potpunu promjenu gospodarske strukture. Trenutno su cijene nafte i plina pale sa 100 američkih dolara po barelu, na 30 američkih dolara, što je trostruki pad. S jedne strane – teško je osigurati priljev sredstava u proračun. S druge strane, napravljene su stimulativne mjere za razvoj industrije i poljoprivrede i trenutno smo na to fokusirani”.

“Podržavamo neke industrijske sektore koji trenutno imaju poteškoće; građevinu, automobilsku industriju”, dodao je. “No, globalno gledano, pokušavamo postići tzv. uvoznu supstituciju”.

“To je strategija, čija primarna svrha nije likvidirati uvoz kao takav”, pojasnio je. “Njezin cilj je organizacija proizvodnje proizvoda visoke tehnologije u našoj državi. Prije smo mogli kupiti sve što nam je potrebno od novca dobivenog od prodaje nafte. No, to je s druge strane spriječavalo unutarnji razvoj države. Vlada sada podržava sektor proizvodnje visokih tehnologija i htio bih reći kako nam je strategija uspješna”, prenosi ruska agencija TASS.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.