Site icon narod.hr

Ratne igre: Francuska vojska priprema se na scenarij sukoba s Rusijom

Francuska

Foto: iStock by Getty Images

U svibnju iduće godine, tisuće francuskih vojnika u roku od 10 dana morat će stići u Rumunjsku. Test je to za provjeru spremnosti u okviru NATO-a. Francuska vojska želi postići visoku razinu spremnosti za mogući sukob s Rusijom, prenosi Politico.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Zelenski se susreo s novim šefom NATO-a: Cilj Kijeva je punopravno članstvo u Savezu

Francuski vojnici će 2025. u Rumunjskoj sudjelovati u velikoj vježbi “Dacijsko proljeće” (“Dacian Spring”). Naime, Dacija je bila provincija Rimskog Carstva na području današnje Rumunjske. Svrha vježbe je brzo premještanje snaga NATO-a na istočni bok, u slučaju ruskog napada na saveznika.

Francuska vojska danas ima jasnog neprijatelja

„Nekada smo se igrali rata. Sada imamo jasnog neprijatelja i treniramo s onima s kojima ćemo zajedno ratovati“, rekao je general Bertrand Toujouse. „Vježbe poput ”Dacijskog proljeća” strateški su signal“, dodao je Toujouse.

> Slovački premijer Fico: Dok sam ja na vlasti, Ukrajina neće ući u NATO

Posljednjih nekoliko godina, francuska kopnena vojska prolazi kroz duboke promjene kako bi bila spremna na intenzitet rata poput onoga u Ukrajini. Nadalje, Francuska je od NATO dobila i poseban zadatak. Do 2027. mora biti osposobljena u roku od 30 dana poslati diviziju u punoj ratnoj spremi. Upravo će to pokušati demonstrirati na spomenutoj vojnoj vježbi u Rumunjskoj. Međutim, umjesto divizije i roka od 30 dana, cilj će biti poslati brigadu u roku od 10 dana. Ako uspije, bit će to znak da je Francuska na pravom putu postizanja cilja za 2027. godinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Do 2027. Francuska će biti osposobljena poslati čitavu diviziju u Rumunjsku

Brigada broji između 3000 i 5000 vojnika, dok diviziju čini 10 do 25 tisuća. Najveći izazov biti će što brže stići u Rumunjsku. General Toujouse zabrinut je jedino za vojnu mobilnost unutar Europske unije. Prvi dolazak NATO snaga u Rumunjsku 2022. obilježen je procedurama na granici i vlakovima neprikladnim za transport vojne opreme. Države se opet moraju naviknuti premještati vojnu opremu diljem kontinenta, kao za vrijeme Hladnog rata, rekao je general Toujouse. Vojska se najčešće premješta vlakovima, no danas se koriste i kamioni i brodovi, odnosno kombinacija svih vrsta prijevoza.

> Rusija spremna izvršiti nuklearne napade na ciljeve NATO-a?
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version