Rusija, Australija i Nizozemska u subotu su iskazale interes za pridruživanje Azijskoj banci za infrastrukturna ulaganja (AIIB) na čijem je čelu Kina, čime je osnažena ta institucija za koju se smatra da će povećati regionalni i globalni utjecaj Kine.
AIIB, koji predstavlja izazov za postojeće institucije Svjetsku banku i Azijsku banku za razvoj, dobio je hladan odgovor Sjedinjenih Država, ali su unatoč tome europske saveznice SAD-a, među kojima Britanija, Francuska, Njemačka i Italija, već najavile da će se pridružiti banci.
Druge zemlje, poput Turske, Južne Koreje i Brazila, također su priopćile da će joj se pridružiti.
Govoreći na forumu u subotu u Boaou na južnom kineskom otoku Hiananu, prvi potpredsjednik ruske vlade Igor Šuvalov je izjavio da se Rusija planira pridružiti AIIB-u, prenijela je službena kineska novinska agencija Xinhua.
Na istom je forumu australski ministar financija Mathuias Cormann je rekao da njegova zemlja planira poslati zahtjev kako bi postala osnivačkom članicom AIIB-a, a kasnije u subotu zahtjev je poslala i Gruzija, navodi Xinhua.
Nizozemski premijer Mark Rutte objavio je na svom službenom Facebook profilu nakon sastanka s kineskim predsjednikom da se Nizozemska također planira pridružiti toj banci.
Kinesko ministarstvo financija priopćilo je ranije u subotu da su Britanija i Švicarska formalno prihvaćene kao osnivačke članice AIIB-a, dan nakon što je Brazil prihvatio poziv Kine da se pridruži.
Ministarstvo je priopćilo da je i Austrija poslala zahtjev za članstvom.
Početnih 50 milijardi dolara kapitala AIIB-a najvećim je dijelom osigurala Kina koja predstavlja banku kao instrument financiranja regionalnog razvoja i kao mogućeg konkurenta međunarodnim zajmodavcima sa sjedištem u SAD-u, poput Svjetske banke.
Kina je u listopadu prošle godine zajedno s 20 zemalja potpisala memorandum o razumijevanju kojim se najavljuje osnivanje razvojne banke sa sjedištem u Pekingu.